Baker Kisti

Dizin arkasında en sık görülen kisttir.

Bir kapı menteşesinin pürüzsüz biçimde hareket etmesi, hareket eden parçaları arasındaki sürtünmenin azaltılması ve aşınmanın, yıpranmanın en aza indirilmesi için yağlanması gerekir. Benzer biçimde, dizlerinizdeki kıkırdak ve tendonlar da, sinoviyal sıvı adı verilen bir yağlayıcı sıvıya muhtaçtır. Bu sıvı bacaklarınızın yumuşak biçimde salınmasına yardım eder ve dizlerinizde, hareket eden kısımlar arasındaki sürtünmeyi azaltır. Sinoviyal sıvı, dizinizin her yanında dolaşır ve dizinizin tüm bölümlerindeki çeşitli doku şişliklerinin (bursalar) içinden ve dışından geçer. Diz ekleminiz ve dizinizin arkasındaki bursa (popliteal bursa) arasında, valfa benzer bir sistem bulunur. Bu sistem bursaya giren ve bursadan çıkan sinoviyal sıvı miktarını düzenler.

Ancak bazen diz çok fazla miktarda sinoviyal sıvı üretir. En yaygın olarak görülen biçimde, bunun nedeni, çeşitli arterit veya diz yaralanması türlerinde, özellikle kıkırdak yırtılmasında olduğu gibi, diz ekleminin iltihaplanmasıdır.

Dizinizin arkasındaki popliteal bursa en yüksek olasılıkla, aşırı sinoviyal sıvısından ötürü şişer. Bursa, sıvı ile şiştiği ve genişlediği zaman, sonucunda Baker kisti adı verilen bir şişlik oluşur. Doku bakımından, içi jel ile dolu bir balona benzer. Kronik irritasyon sonucu sinovyal sıvının artması ile karakterizedir. Genellikle inflamtuar veya dejeneratif eklem hastalıklarına eşlik eder. Gastroknemius-semimembranosus bursaları sinoviti en sık görülen çeşididir.

Çocuklarda bu bölgenin direkt travması söz konusu iken erişkinlerde romatoid artrit ve osteoartrit ilk planda sorgulanması gereken hastalıklardır. Bunların dışında kondromalazi patella, kronik bağ veya menisküs yaralanmaları, pigmente villonodüler sinovit ve kapsülit te ayırıcı tanıda akla gelmelidir.

Genellikle asemptomatik kalabilir. Popliteal çukurda flüktuasyon veren bir kitlenin palpe edilmesi tanıyı koydurur. Ultrsound görüntüleme ve MRI kesin tanı koydurabilecek görüntüleme teknikleridir.

Tedavide kistin aspirasyonu önemlidir. Bunun dışında kist olumuna neden olan etmenlerin saptanarak tedavi edilmeleri önemlidir. En sık görülen komplikasyonu kistin yırtılması veya baldıra disseksiyonudur. Bu durum yalancı tromboflebit sendromu olarak bilinir.