Bel Fıtığı

Bel fıtığının sebebi boyun fıtıklarının oluşma mekanizmasıyla aynıdır. Bel fıtığı belirtileri sıklıkla bacaklarda ağrı, güçsüzlük ve hissizlik şeklinde ortaya çıkar. Bel fıtığı tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler denenebilir. Fizik tedavi ile bel fıtığına yönelik olarak bel çevresi kaslarının kuvvetlendirilmesini amaçlayan bel fıtığı egzersizleri yapılır. Bel fıtığı ameliyatları ise endoskopik, mikrodiskektomi ve benzeri yöntemlerle uygulanır.

Bel (Lomber) omurlar arasındaki disklerin, bütünlüğünün bozularak yanındaki yapılara yaklaşması ya da sıkıştırması şeklinde tanımlayabileceğimiz bel fıtıklarının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında trafik kazaları, travmalar, günlük hayatın gerilimi, belin yanlış hareketi ve yanlış pozisyonlar, bel ve karın kaslarındaki zayıflık, yaşlılığa bağlı olarak kemiklerde oluşan değişiklikler, bel kireçlenmeleri, stres, soğukta kalmak, yorgunluk sayılabilir.

Bel fıtığı belirtileri belde oluşan ağrılar, kas spazmı, bel hareketlerinde kısıtlılık, kasık ve kalçalara yayılan ağrılar, bacaklar ve ayaklarda güçsüzlük ve/veya uyuşukluk şeklinde olabilir. Yapılacak detaylı fizik muayene ve gerekli hallerde yapılacak radyolojik ve elektrofizyolojik incelemeler sonucunda tanı konulur ve konservatif (cerrahi dışı) ya da cerrahi tedavi planlanır. Konservatif bel fıtığı tedavileri:  istirahat, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, korseler, fizik tedavi uygulamaları, bel, karın ve kalça kas gruplarına yönelik egzersiz programları vb. şeklindedir. Konservatif tedaviye yanıt alınamayan ve cerrahi sınırda olan bel fıtıkları cerrahi (ameliyat) olarak tedavi edilebilir.