Bisepsin Uzun Tendonunun RüptürüSupraspinatus tendonu ve ekstensor pollicis tendonundan sonra vücutta en fazla yaralanmaya eğilimli olan tendondur. Tendon güçsüzleşmediği sürece rüptüre olması zordur. Tetikleyici faktör yaştır. Yaşla birlikte özellikle tendonun içerisinde çalıştığı oluğa girdiği noktada ( bu noktada tendonun aksında açılanma oluşur ) meydana gelen tekrarlayan sürtünmeler kopmaya neden olur.

Klinik

Hasta genellikle orta yaşta erkek hastadır Kaldırma veya çekme esnasında omuz bölgesinde birşeylerin koptuğunu ve ağrı hisseder. Başlangıç döneminde bir şey hissetmez ama zamanla kolun ön kısmında kasın bulge olduğu ( toplandığı ) gözlenir. Rüptürden hemen sonra yapılan muayenede tendonun içerisnde çalıştığı oluk üzerinde hassasiyet saptanır. Hasta karşı dirence karşı fleksiyon veya supinasyon yaparsa adele karnı ortasında yuvarlak top şeklinde rüptüre olan kısım palpe edilebilir Dirsek fleksiyon veya supinasyonunda çok hafif bir güçsüzlük tespit edilir.

Tedavi

Genellikle konservatif tedavi yeterlidir. Eğer cerrahi onarım düşünülürse Tendonun distaldeki güdüğünü bisipital oluğun duvarına sutüre etmek yeterlidir.