Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı boynumuzda bulunan kaslar, sinirler, omur kemikleri ve onların arasındaki disklerden kaynaklanan rahatsızlıkların sonucunda ortaya çıkan ağrılardır. Boyun ağrısı boynumuzu hareket ettirmekte güçlük çekmemize ve boyun tutulması denen olaya de neden olabilir. Boyunla ilgili bozukluklar, durumun şiddetlenmesinin ve hasarın önüne geçmek için gecikmeden tedavi edilmelidir. Boyun ağrısına neden olabilen birçok durum vardır:
 
■Radikülopati – Boyun fıtığına neden olan veya kayan bir diskin, siniri sıkıştırmasına bağlı olarak genellikle elektrik akımı geçmesi gibi tarif edilen, kola yayılan ağrılı bir durumdur.

■Miyofasyal Ağrı – Masa başında bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmek gibi genel olaak duruş bozukluğuna yol açan işlerden kaynaklanan kas ağrısıdır. Hastalarda çoğunlukla uyuma güçlükleri ve uykudan dinlenmemiş olarak uyanma yakınmaları da vardır.

■Spinal Stenoz – Omurilikten çıkan sinir köklerinin omurgadan çıktığı deliklerin daralması  sinir sıkışmasına benzer semptomlara neden olabilir. Bunlar kola da yayılan boyun ağrısı ve elektriklenme hissine yol açar.

■Tekrarlayan Gerilme Hasarı (RSI) – El bileği gibi bir vücut parçasının masa başında iş yapma ve bilgisayar kullanımı gibi kronik kullanımından kaynaklanan hasarlardır.
 
Boyun ağrısından korunmada yardımcı olabilen önlemler:

• Boyun kaslarında stres ve gerginliği önlemek için gevşeme teknikleri uygulamak ve düzenli boyun egzersizleri yapmak.
• Boyun, omuz ve kollar için germe egzersizleri.
• Özellikle gün boyunca masa başında oturuyorsanız doğru vücut pozisyonunu korumak. Bilgisayar ekranını göz seviyesine göre ayarlamak.
• Baş ve boynunuzu destekleyen rahat bir yastık kullanmak.