Dirsek Rahatsızlıkları

Dirsek eklemimiz üç kemikten oluşur.humerus(dirsekten yukarıdaki tek kemik),Radius ve ulna (Bunlar dirsekle el bilek arasında iki uzun kemiktir.)Humerus kemiği dirsek ekleminde iki boğuma ve iki yüzeye ayrılır.Bunlara Capitilum ve Trochlea çıkıntıları denir.Capitulum çıkıntısı top gibi yuvarlak olup Radius kemiğiğinin başı ile ile eklem yapar.Kol kapanma fleksiyon kareketi yaparken radiusun başının çukur yüzeyi bu kapitulum etrafında döner.

Trochlea iç bükey bir yüzeye sahip olup Capitulum çıkıntısından farklıdır.Buda ulna ile eklem ilişkisi içindedir. Yani dirseğimiz menteşe denen eklem tiplerindendir.kemiğin yanyana gelmesi ile ve bunların herbirinin ayrı ayrı birbiriyle eklem yapmasıyla oluşmus stabil bir eklemdir.Dirseğimizde 3 eklem bulunur.Üst koldaki Humerus(pazu) kemiği ile alat koldaki Ulna'nın eklemi(Humero ulnar eklem).Üst koldaki Humerus ile alt koldaki Radiusun eklemi(Humeroradial eklem) ve alt koldaki Radius ile Alt koldaki Ulna'nın eklemi(Radioulnar eklem).

Kol anomik şekilde yani avuç içi öne bakacak şekilşde uzatırsak Tam dirsek eklemimizde taşıma açısı denilen lateral bir açı ( orta hattan yana doğru açılan bir açı) oluşur.Bu taşıma açısı erkeklerde yaklaşık 5 ve kadınlarda ise 10 ila 15 derece arasındadır.Bu taşıma açısı dirseğimizin tam belimizin üstünde olan Bel çukuruna denk gelmesine neden olur.Yük taşırken bu yapılanma şekli bize çok kolaylık sağlar.Bu dirsek açısındaki azalma veya artmalar dirseğin sıhhatini olumsuz şekilde etkiler. Bu açıya Valgus açısı denir.Yukarıda soldaki şekilde görebilirsiniz.

Dirseğimiz kolumuzun 4 hareketine katılır.

1- Fleksiyon hareketi.Yani pazunuzu şişirmek için yaptığınız ve ve parmakların omuza değdiği harekettir 135derecelik bir açı yapar.

2- Extansiyon denen açılma hareketidir.Kolınuzu düz tuttuğınuzdaki şekildir.(vucud ile0 ve -5 derecelik bir açıklık kalır).

3- Supinasyon hareketi Tornavida sıktığımızı düşünün.yani ön kolun kendi etrafında dönme hareketidir.90 derecedir.Supinasyon sınırıRadius kemiğinin ulnanın etrafında dönmesi ilie sınırlıdır.

4- Pronasyon hareketi Buda narmol sınırlar içinda radiusun ılna etrafında dönmesi ile oluır.Bu hareketlerdeki bir kısılmada ön kol kemiklerimizizin dirsekte yaptığı radio-ulnar eklemde bir bozukluktan şüphelenmek gerekir.

1.Dirsek sık ağrıyan bir eklem midir?

Dirsek yüz yıkamak, saç taramak gibi günlük yaşam aktivitelerde ve elin fonksiyonlarını kolaylaştırmada rol oynayan önemli bir eklem olmakla birlikte dirsek ağrıları diğer eklemlere göre nispeten daha az ağrılıdır.

2.Dirsek ağrısı sebepleri nelerdir?

Tenisçi dirseği (Lateral epikondilit)

Golfçu dirseği (Medial epikondilit)

Olekranon bursiti

Romatoid artrit

Osteoartrit

Kubital tünel sendromu

Gut

Enfeksiyöz artritler

Travma

3. En sık dirsek ağrısı yapan bozukluk nedir?

En sık rastlanan dirsek ağrısı nedeni tenisçi dirseğidir. Tenisci Dirseği(lateral epikondilit) sadece sporculara özgü bir hastalık değildir. Genellikle zorlayıcı ve tekrarlayıcı el bileği hareketleri sonucu ortaya çıkar. Hasta dirseğinin dış yan yüzündeki ağrıdan yakınır. Dirsek ağrısı omuza, ön kol ve ele kadar yayılabilir. Ağrı çoğunlukla el bileği hareketleri ile artar, istirahatla kaybolur. Radyografi genellikle normaldir. Ağrının kaynaklandığı yere yapılan lokal enjeksiyon çoğu olguda başka bir tedaviye gerek kalmadan iyileşme sağlamaktadır. Kronik ve tekrarlayıcı olgularda fizik tedavi uygulanır.