FUE ve FUT Yöntemi Arasındaki Fark Nedir?

Fut yönteminin, Fue yönteminden en önemli farkı saçın alınış şeklidir. Ayrıştırma ve nakletme işlemleri aynı şekilde yapılır. Fut yönteminde donör bölgeye dikiş atılması gerekir.

Fue tekniğinde, saç kökleri iki kulak üstü ve ense bölgesinden tek tek micro motorla alınır, sonra 1′li, 2′li ve 3′lü gruplara ayrılır, mikroskop kullanmaya gerek yoktur. Fut tekniğinde ense bölgesinden flep parçası kesilerek çıkartıldıktan sonra, saç kökleri mikroskop altında gruplarına ayrılır.

Fue tekniğinde ense bölgesinde operasyon sonrası yara izi oluşması beklenmez. Fut tekniğinde ense bölgesinde dikiş izi kalmaktadır. Fue tekniğinde ense bölgesinde uyuşukluk ve gerginlik oluşması beklenmez.

Fut tekniğinde flep alınan bölgede ortalama 2-4 ay uyuşukluk hissi olabilir. Ayrıca dikiş atıldığı için arka bölgedeki ciltte gerginlik hissi oluşmaktadır. Fut tekniğinde hasta eve gidince kök alınan yerde ağrı olabilmektedir, Fue tekniğinde işlem sonrasında ağrı olmamaktadır. Fut tekniğiyle yapılan operasyon sonrasında hastalarda iş gücü kaybı Fue’ ye göre daha uzundur.

Fue yöntemi dikişsiz ve daha yeni bir yöntem olduğundan tercih edilir.