Ağızdan Beslenemeyen Kişilerde Özel Beslenme

Ağızdan  yeterli  beslenemeyen kişilere  iki  şekilde besin takviyesi  yapılabilir:

Özellikle ameliyat sonrası  kişilerde; yoğun bakımda yatan hastalarda, sindirim sistemi hastalıklarında  damardan  beslenme yapılır ki  buna  “parenteral  beslenme” denilir. Hastalara  damardan  günlük ihtiyaçları olan  enerji, su ve elektrolitler  verilir.  Paranteral beslenme mümkün olduğunca kısa süreli uygulanır.

Erken doğan bebeklerde, herhangi bir nedenle ağızdan gıda alamayan  kişilerde yaşlılarda, kanser tedavisi sırasında, yanıklarda, beyin felci, kalp ve solunum yolu hastalıklarında   vb. sağlık sorunlarında mide veya bağırsaklara  tüp takılarak yapılan beslenmeye de   “enteral beslenme”  denilir.  Enteral  beslenme,  hastanın  hastalığına göre, kilosuna, yaşına  ve günlük alması gerekli  kalori, protein  ihtiyacına göre  hesaplanarak  belirlenir. Bu tip durumlarda da kişilerin  sağlıklı ve dengeli  beslenme prensipleri  göz önüne  alınmalıdır.

Günlük kalorinin, özel bir nedeni olmadıkça, %50 kadarı karbonhidrat,  %35 kadarı yağ ve %15 kadarı proteinden sağlanmalıdır.

Ücretsiz Danışma
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad,soyad, telefon numarası, adres ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemizden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirmeye yönelik olarak olmak üzere iş ortaklarımızca talebinizi gerçekleştirme amacına uygun olmak üzere kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...