Böbrek Hastalığında Beslenme

Böbrekler, vücutta oluşan atıkların atılmasından sorumlu olan organlarımızdan birisidir. Yediğimiz besinlerin metabolizması sırasında ortaya çıkan artık maddeler, büyük oranda böbreklerimiz tarafından atılırlar. Vücudumuzda metabolizma sonucu üretilen artık maddeler, böbreklerimiz fonksiyonlarını yerine getiremediğinde vücudumuzda birikmeye başlar. Bu durum da sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Böbreklerde süzme işleminin aksadığı hastalıklarda, besinlerimize özellikle dikkat etmemiz gerekir. Çünkü, aldığımız besinler vücudumuza metabolik yönden belirli bir yük getirirler.

Böbrek hastalıklarında diyetin kişiye özel planlanması çok önemlidir. Uygulanacak diyet; kişinin yaşı, boy uzunluğu, ihtiyacı olan protein miktarı, vücut ağırlığı ve böbrek fonksiyonlarının durumuna göre büyük farklılıklar gösterebilir. Ancak genel olarak hastaların aldıkları sıvı, tuz ve protein miktarı çok önemlidir. Konulan teşhise göre bu parametreler Diyet Uzmanları tarafından hesaplanmalı ve kişiye özgü reçete oluşturulmalıdır. Diyet tedavisinin iyi uygulanması hastalığın iyi seyretmesini sağlayacak ve komplikasyonların oluşumuna engel olacaktır.

Ücretsiz Danışma
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad,soyad, telefon numarası, adres ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemizden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirmeye yönelik olarak olmak üzere iş ortaklarımızca talebinizi gerçekleştirme amacına uygun olmak üzere kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...