Vejeteryan Beslenme

Et, balık, kümes hayvanlarını tüketmeyenlere vejeteryan denir. Vejeteryan beslenme üç gruba ayrılır:

1-Lakto-Ovo  vejeteryanlar: Hayvan eti,  tavuk eti, balık, kırmızı et yemezler  ancak  yumurta  ve  süt ürünlerini  tüketirler. Vejetaryenlerin yüzde 80-90 ‘ı bu gruptandır.

2-Lakto vejetaryenler: Bu gruptakiler, hayvan etinin yanı sıra yumurta da tüketmezler. Süt ve yoğurt tüketirler.

3-Veganlar: Bu gruptakiler et, süt, yumurta dahil hayvansal hiçbir gıda tüketmezler. Bu grupların dışında Ovo-vejetaryen (süt tüketmeyip yumurta tüketenler) Pesketaryen (sadece balık tüketenler) gibi değişik gruplar da vardır.

Vejeteryan beslenmede önemli olan husus kişinin kırmızı et, tavut eti gibi hayvansal proteinlerin yerine mercimek, soya, barbunya gibi bitkisel protein içeren kuru baklagil tüketerek vücudun ihtiyacı olan proteinin tüketilmesidir.

Vejeteryan diyetinde düşük yağlı ürünler yerine tam yağlı süt ürünleri tüketilmelidir. Bitkisel protein içeren kuru baklagillerin yanında fındık ve bol yeşillik de tüketilmelidir. Bu ürünler, yeterli kalsiyum alımını sağlar.

Bazı vejeteryanlarda B vitamini eksikliği görülebilir. B vitamini eksikliğini gidermek için çeşitli sebze ve meyve tüketmeye özen göstermek gerekir. Eğer vejeteryan diyete göre balık tüketemiyorsanız keten tohumu tüketmenizde fayda vardır.

Ücretsiz Danışma
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad,soyad, telefon numarası, adres ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemizden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirmeye yönelik olarak olmak üzere iş ortaklarımızca talebinizi gerçekleştirme amacına uygun olmak üzere kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...