Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Uzman ekiplerimiz, günümüz tıbbının bilimsel ve teknolojik gelişmelerini yakından izleyip, gelişmiş ülkelerde de kullanılan en son bilimsel yöntemleri ve teknikleri takip ederek, her türlü teknik donanımı ile plastik ve rekonstrüktif cerrahi ameliyatlarını bir ekip çalışması çerçevesinde hastalarına uygulamaktadır.
Bu kapsamda gerek güzelliğiniz için ihtiyaç duyacağınız tüm estetik operasyonları gerekse doğumsal anomaliler yara ve yanık skarları, deri tümörleri, hareket bozukluklarına neden olan cilt ve tendon bozuklukları, kapanmayan yaraların düzeltilmesi ve daha bir çok rekonstüriktif cerrahi girişimini ekibi ile bünyesinde gerçekleştirmektedir.
 
Birçok insan için yaşlılığın ilk belirtisi göz etrafında başlar. Gözaltında torbalar oluşması, göz etrafındaki kırışıklıklar ve göz kapağının sarkması kişiyi yorgun ve yaşlı gösterir. Kozmetik göz kapağı cerrahisi ile bu problemlerden kurtularak daha canlı ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.
Göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında kolaylıkla uygulanabilir ve ortalama ameliyat süresi 1-2 saattir. Operasyon öncesi kişi titiz bir muayeneden geçirilir. Göz kapaklarını yüzün bir parçası olarak değerlendirmek ve yüzün diğer yapıları ile uyumuna bakmak gerekir. Yapılacak girişim planlanırken gözkapağı ameliyatına kaş kaldırma, alın germe, şakak germe, orta yüz askısı ya da diğer kozmetik uygulamalar da dahil edilebilir.
Üst göz kapağı kesisi gözkapağının doğal katlantı çizgisi içindedir. Göz kenarı boyunca da yüzün gülme çizgileri içinde uzanır. Bu bölgedeki fazla cilt ve kas çıkarılır. Aslında yaygın olarak yapılanın aksine yeni konsept çoğu zaman yağ çıkarılmasına gerek yoktur. Bunun yerine yağların fıtıklaşmasını önlemesi için septumu güçlendirmek daha iyi bir seçenektir. Çünkü alınan yağlar erken dönemde güzel bir görünüm sağlasa da kişilerin yaşlanma proçesi devam ettikçe bu bölgelerde çökme görülmesi kaçınılmaz olunacaktır. Çok geç dönemde ‘kadavra göz’ dediğimiz göz kapaklarında ciddi yumuşak doku eksikliği ve çökmeler görülecektir.
 
Alt gözkapağı kesisi hemen kirpik dibinden ya da göz kapağı içinden yapılabilir. Kirpik diplerinden yapılan kesi ile fazla cilt ve bir miktar kas çıkarılır. Alt göz kapağındaki torbalar gevşemiş dokular nedeniyle dışarıya olan yağ fıtıklaşmalarıdır. Yine yaygın olarak yapılanın aksine çoğu zaman bu torbaları düzeltmek için yağ çıkarılmasına gerek yoktur. Göz torbalarının altında uzanan çukurlar bu bölgedeki yağların pozisyonunu değiştirerek doldurulmalıdır. Bu şekilde alt gözkapaklarında yanağa kadar uzanan dümdüz bir yüzey oluşturmak genç ve diri gözükmek mümkün olabilir.
Operasyondan sonra kişiler kolaylıkla ayağa kalkıp evlerine gidebilirler, hastanede yatmak gerekmez. Yine operasyondan sonra özellikle göz etrafında şişlik ve morarma olağan bir süreçtir. İlk 24-48 saat bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz tatbiki şişliği önemli derecede azaltmaktadır. Ayrıca önerilecek bazı etkili kremler yolu ile de morarmalar daha az olmakta ve daha hızla iyileşmektedir. Ağızdan alınacak basit ağrıkesiciler yeterlidir. Kesi yerleri ince bantlarla kapatılmakta dikişler alınana kadar pansuman gerekmemektedir. Dikişler ortalama 4-5 gün sonra alınır. Gözkapağı vücudun en iyi iyileşen parçasıdır, ameliyata ait farkedilen bir iz kalmaz
 
Burun estetiği bütün estetik cerrahi prosedürler arasında tüm dünyada en sıklıkta uygulanan girişimdir. Burun estetiği için en iyi adaylar olağan dışı beklentileri olmayan, yapılan girişimi burunu daha iyi bir görünüme kavuşturmak için bir düzeltme değişikliği olarak düşünen kişilerdir. Burun estetiği sizin kendinize olan güveninizi artırır ve toplum içinde kendiniz daha iyi görünmeniz ve daha iyi hissetmeniz konusunda yardımcı olur.
Burun estetiği genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş bölgesel anesteziyle yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1-2 saat sürer. 17 yaşından sonra operasyon ciddi sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. Son bilimsel yayınlarda yüz büyümesinin kızlarda 13-14 yaşlarında erkeklerde ise 14-15 yaşlarında yaklaşık tamamlandığını ve bu yaşlarda da burun estetiği için ameliyat olabilecekleri belirtilmektedir.
Hasta öncelikle operasyon öncesi tam bir muayene edilir. Muayenede kişinin burun şekli, burun derisinin kalitesi, burnun fonksiyonel durumu, burun içi ve burnun diğer yüz yapıları ile ilişkisi değerlendirilir. "Ameliyattan sonra burnum güzel olacak mı, yüzüme yakışacak mı?" Bu soruda doğru cevap için günümüzün teknolojik olanaklar sayesinde yüz görüntüsü dijital resim makinesi ile bilgisayara alınır ve bu fotoğrafların üzerinde değişiklikler yapılıp ameliyat sonrası oluşacak sonucu görüntü halinde elde edilebilmektedir. Bu sayede kişiler ameliyat sonrası oluşacak görüntülerini aşağı yukarı görebilmektedirler.Burun estetiği açık ya da kapalı teknikle yapılabilir. Kapalı teknikte tüm kesiler burun içinden yapılır. Açık teknikte ise burun içi kesilerine ilaveten burun ucu tabanında küçük bir kesi de dahil edilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Her iki teknikte uygulanabilir.
 
Ameliyat sonrası dönem de hastaların en çok sorduğu soru "tamponlarım çekilirken canım acıyacak mı?" Estetik girişimler için ameliyattan sonra burun içine tampon koymak artık gerekmemektedir. Bazen sadece ince slikon splintler koyulabilir. Bu sayede hem kişinin burnundan nefes alıp vermesi engellenmemiş hem de tampon çıkarılması sırasındaki rahatsızlık hissinden kurtulmuş olunabilir. Operasyondan sonra özellikle göz etrafında şişlik ve hafif morarma olağan bir süreçtir, genellikle ağrı sanılanın aksine olmaz. İlk 24-48 saat bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz tatbiki şişliği önemli derecede azaltmaktadır. Ayrıca önerilecek bazı etkili kremler yolu ile de morarmalar daha az olmakta ve daha hızla iyileşmektedir. Burun ameliyatından sonra genelde hastanede yatmak gerekmez, aynı gün taburcu edilebilirler. Bir, iki gün içinde günlük aktivitelerine geri dönebilirler. 3. gün ve 1. hafta kontrole çağrılır. 1. hafta alçı çıkarıldıktan sonra burun üzerine ince bir bant yapıştırılması şişliklerin azalmasına katkıda bulunur. 2. haftadan sonra burun açıkta bırakılır ve 1 ay süreyle uygulanılması önerilen masaj gösterilir.
Burun yüz estetiğinin çok önemli bir parçasıdır. Buruna daha iyi bir görünüm kavuşturacak olan girişimler sayesinde yüz hatlarınızı daha belirginleştirerek daha düzgün bir görünüme kavuşabilirsiniz
 
Yaşlanan ciltte kollajen ve yağ dokusu içeriğinde azalma kaçınılmazdır. Sonuç olarak yaşlanan ciltte sarkmalar, çökmeler ve kırışıklıklar oluşur. Dolgu maddeleri kullanılarak ciltteki kırışıklıklar ya da kaybedilen yapılar yerine konularak cilt daha genç daha diri ve daha sağlıklı bir görünüm sağlanır.
Dolgu maddelerini iki ana gruba ayırmak mümkündür. Birincisi kişinin kendi dokusu ile yani otojen ikincisi ise dışardan hazır uygulanan birtakım materyallerdir.
Hazır uygulanan dolgu maddelerinden dünyada da en çok kullanılanı ve en güvenilir olanı hyaluronik asit içeren preparatlardır. Dolgu maddesi olarak kullanılan "hyaluronik asit" aslında ciltte bulunan doğal bir maddedir. Hyaluronik asit preparatları hayvansal hammadde içermeyen, stabilize bir asittir. Çeşitli formları mevcuttur. Hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinin kalıcılığı 8 ay ile 5 yıl arasında değişir. Diğer hazır dolgu maddelerinden Polimetilmetakrilat- kollagen (Artecoll) daha uzun süre bir kalıcılık sağlar.
 
Uygulamadan önce komforu artırmak için lokal anestezik krem ya da buz uygulaması kullanılabilir. Uygulama cilt içine mikroenjeksiyonlar ile yapılır. Hastada çok az bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Sonuçlar hemen görülür. Enjeksiyon bölgesinde geçici ödem, kızarıklık olabilir. Birkaç gün içinde geçer. Dolgu maddeleri en çok dudak kalınlaştırma, alın çizgileri, ağız etrafı ve gülme çizgileri, göz etrafındaki kırışıklıkları gidermek amaçlı kullanılır.
 
Karın özellikle bayanların dış görünümünü etkileyen en önemli estetik ünitlerden birisidir. Karında doğum sonrası oluşan yağlanma ve ciltte çatlaklar ile karın kaslarının deformasyonu sonucu karın bölgesinde gevşemeler ve sarkmalar olabilir. Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine ulaşmasını sağlayıcı bir ameliyattır. Çoğu zaman bel inceltme amaçlı liposuction (yağ çekme) ameliyatı ile kombine edilmesi daha iyi sonuçlar verir. Sonuç olarak bu ameliyat hem karnınızdaki çatlak derileri yok eder, hem fazla yağlarınızı yok eder hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine kavuşturur.
Abdominoplastiyi mini ve total abdominoplasti olarak ikiye ayırmak mümkün. Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilere mini-abdominoplasti, aşırı derecede çatlak ve sarkmış olan karınlarada total abdominoplasti işlemi uygulanır.
 
Abdominoplasti genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 3-4 saat sürer. Mini-abdominoplasti ise sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat 1-2 saat sürer. Hastanede bir ya da iki gün yatmak yeterlidir. Ameliyatta sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru uzayan bir hat üzerinden göbek deliğine kadar olan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan deri ve yağ dokusu alınıyor. Göbek deliği yukarısında kalan deri gerilerek aşağıya indiriliyor. Göbek deliği de yeniden oluşturuluyor. Eğer gerekiyorsa karın etrafındaki fazla yağlar da liposuction ile alınıyor. Gevşemiş karın kasları dikişler ile sıkılaştırılarak eski sertliklerine kavuşturuluyorlar. Ameliyat sonrası ağrı, basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir. Operasyonda birkaç gün kalacak drenler konulur. Dikişler eriyen dikişlerdir, alınması gerekmez. İç çamaşırı içinde saklanabilecek ameliyat izi zamanla belirsiz bir hal alır. Ameliyattan sonra hastaların bir ay süreyle korse giymeleri önerilir. Kişi 5-7 gün sonra işine dönebilir. Günlük aktiviteleri dışında ağır egzersiz ve ağırlık kaldırmak için 4-5 hafta beklemek gereklidir.
Karın germe ameliyatından sonra vücudunuzda çok çarpıcı değişikler ortaya çıkar. Daha düzgün, daha sıkı, estetik olarak daha güzel görünümlü karın oluşturmak mümkün. Ameliyat sonrası gardrobunuzdaki giysilerin çoğunu değiştirmek zorunda kalacağınızı hatırlatmak isterim.
 
Meme büyütme ameliyatı en yaygın uygulanan cerrahi prosedürlerden biridir. Eğer sizin memeniz normalden küçükse meme büyütme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz. Bazen kilo kaybı ya da doğum sonrası meme şekli ve boyutu azalabilir. Bazen de her iki memedeçok ciddi asimetri olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile dolgun, daha iri, estetik olarak güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.
Yeni meme boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve memenin durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir. örnek olgu resimleri ile hastanın beklentisi ve ameliyat sonrası görüntüsü şekillendirilmiş olunur. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkık memelere protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır. Meme büyütmek için kullanılan malzeme slikon protezlerdir. Bu protezlerin bugüne kadar insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi saptanamamıştır. Ayrıca slikon sadece estetik meme ameliyatlarında değil, bugün göz, kbb, beyin cerrahi ameliyatlarında da yaygın şekilde kullanılan bir materyaldir. Meme protezleri gelişen teknoloji ile beraber bugün kohesiv yapıda üretilmektedir. Yani protez delinse bile slikon dışarı akmıyor ve artık değiştirilmesi için miad da verilmiyor. Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) tarafından ABD’de kullanımına izin verilmiş olan protezleri kullanıyoruz. Bu da slikonun oldukça güvenli bir materyal olduğu hakkında bir fikir veriyor. Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1-2 saat sürer. Hastanede çoğu zaman yatmak gerekmez.
 
Meme büyütme ameliyatı meme başı çevresi, meme altındaki katlantı çizgisi veya koltuk altından girilerek yapılabilir. Protez kas altı ya da kas üstü yerleştirilebilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. çoğu cerrah ya meme başından ya da meme altı katlantı çizgisinden ve her zaman aynı plandan protezi yerleştirmeyi tercih eder. Ben nadir yapılabilen her üç tekniği de uygulamakla beraber hangi birey için hangi teknik uygunsa onu tercih etmekteyim. Tabii hastanın tercihi de ön planda değerlendiriyorum. Bütün teknikleri uygulayabiliyor olmak sonuçlarında bir o kadar tatmin edici olmasını sağlıyor diyebilirim. Ameliyatdan sonra ağrı basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir ve bir iki gün içinde geçer. Eğer protez kas altı yerleştirilmişse o zaman bir hafta kadar hafif kas ağrıları devam edebilir. Profilaktik 5 gün süreyle antibiyotik kullanmak gerekir. Kullanılan dikişler eriyen dikiştir, alınması gerekmez. İkinci haftadan sonra size gösterilecek masajı bir ay süreyle uygulamanız önerilecektir. Kişi 3-5 gün sonra işine dönebilir.
Ameliyatdan hemen sonra karşılaşılabilecek en önemli problem geç dönemde protez etrafında kapsül oluşumudur. Bu ikincil bir operasyonu gerektirebilir. Bu durum genellikle meme bezi arkasına konulan protezlerin bir sonucudur ve % 10’a varan oranlarda görülebilir. Ben bu riski en aza indirmek için protezi ya kas altına ya da meme bezi arkasında ise nadir yapılabilen kas fasyasının altına yerleştirmekteyim. Bu şekilde kapsüler kontraktür dediğimiz komplikasyonla hiç karşılaşmadım.Sonuç olarak daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüs oluşturmak mümkündür.

 

Ücretsiz Danışma
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad,soyad, telefon numarası, adres ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemizden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirmeye yönelik olarak olmak üzere iş ortaklarımızca talebinizi gerçekleştirme amacına uygun olmak üzere kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...