Kilo Kontrol Tedavileri

Obezite tedavisinde en önemli 2 unsurdan biri diyet diğeri de egzersizdir.

Diyet Tedavisinin Özellikleri

Kilo tedavilerindeki en önemli konu kalıcı olmasıdır. Bu da ancak bireylerin beslenme alışkanlıklarına uygun, kendilerine özel hazırlanmış diyet tedavisi ile mümkündür. Diyet tedavileri bireyin fiziksel özelliklerine (boy, kilo vb.), fiziksel aktivite durumuna, sağlık tablosuna (kan bulguları, hastalık durumu vb.), beslenme tarzına, yaşam tarzına uygun olarak düzenlenmeli belli aralıklarla kontrol edilerek sürdürülmelidir. Ancak bu şekilde uygulanan diyet tedavisiyle kilo kontrol edilebilir.

Kilo Kontrolünde Egzersiz ve Fiziksel Aktivite

Egzersiz ve fiziksel aktivite, zayıflamada ve uzun dönem kilo kontrolünde çok önemlidir. Ayrıca hareketli bir yaşam tarzı, sağlığı da beraberinde getirir. Fakat egzersiz programına sağlık kontrolünden geçilerek başlanması ve bir profesyonel ile çalışılması önem taşır. Ayrıca, ömür boyu sürdürülebilecek bir egzersiz programı, uzun dönemde kilo kontrolünü kolaylaştırır ve tekrar kilo alma riskini azaltır.

Kilo tedavisinde ve özellikle verilen kilonun kalıcı olmasındaki en önemli konulardan biri de uygulanan diyetin yaşam tarzına uyarlanması ve daha önce yapılan yanlışların yerine sağlıklı ve doğru yeme davranışını benimsemektir. Ancak bu şekilde kilomuzu sabitler ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabiliriz.