Jinekomasti; Erkeklerde aşırı meme büyümesine verilen isimdir. Genel olarak iyi huylu büyümeler olarak adlandırılır. Bebeklik ve yaşlılıklarda görülen meme büyümesi özellikle ergenlik çağında olan erkeklerde daha sık görülür. Neredeyse her 3 erkekten birinde jinekomasti yani meme büyümesi görülür.

Kişilerin sağlığında herhangi bir olumsuzluk oluşturmamakla birlikte psikolojik olarak kendilerini kötü hissetmelerine, estetik açıdan kötü bir görünüm oluşmasına yol açar. Bazı durumlarda kendiliğinden geçebilmekle birlikte bazı durumlarda ilerleme kaydetmesi halinde mutlaka cerrahi bir müdahale ya da tedavi gerektirebilen bir meme büyümesi rahatsızlığıdır.

Çoğu zaman ergenlik döneminde görülen jinekomasti genellikle aşırı kilo alımlarında ortaya çıkar. Kadınlara benzer bir şekilde memelerin oluşması kişilerde öz güven kaybına neden olan ciddi bir sorundur. Mutlaka tedavi edilmesi ve ilerleme yaşanmadan önleminin alınması gereklidir. Jinekomasti oluşmasının nedenleri arasında testesteron azalmasına bağlı olarak östrojen hormonunun artması gösterilebilir. Kilo artışı ve östrojen hormonun artmasıyla meme büyümesi erkeklerde sıklıkla görülür. Hormonların değişmesinde birçok neden sayılabilir ve genel olarak bu nedenlerin altında herhangi bir rahatsızlık yatmaz. Doğal hormon değişiklikleri, jinekomastiye neden olabilecek ilaçların kullanılması, uyuşturucu ve alkol kullanımı, karaciğer rahatsızlıkları gibi sağlık sorunları ve bitkisel ilaçların sık kullanılması gibi etkenler jinekomasti oluşmasına neden olmaktadır. Bu etkenlerin ortadan kaldırılmasıyla jinekomasti kontrol altına alınabilirken ilerlemesi halinde mutlaka cerrahi bir müdahale ve tedavi gereklidir. Meme büyümesi sorunları yaşayan erkeklerin vakit kaybetmedenbir hekime görülmesinde jinekomasti için erken dönemde kontrol altına alınabilmesi açısından fayda bulunur.

 

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde görülen meme büyümesi problemidir. Jinekomasti nedir? Dendiğinde iyi huylu bir şekilde memelerin olması gerekenden büyük görülmesi düşünülebilir. Erkeklerde meydana gelen bu sorun için özellikle yaşlı, ergen ve çocuklar risk altında iken aynı zamanda karaciğer gibi rahatsızlıkları olan kişilerde bu riskle karşı karşıyadır. Jinekomasti olduğu düşünülen bireylerde belirti olarak memelerde şişlik, hassasiyet, ağrı bir ya da iki memeden birden sıvı gelmesi görülebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılması halinde mutlaka tedavi ve altta yatan nedenlerin ortadan kalkması için bir hekimle görüşülmesinde fayda vardır.

 

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti için erken dönemde hekimlerle görüşülmesi fayda sağlayacak olan ilk aşamadır. Herhangi bir belirti olması halinde hekimler hormonal bir sorun olup olmadığını anlamak için tetkikler yapar. Endokrinoloji doktoruna gidilmesi gerekli olurken aynı zamanda jinekomastinin tipine göre bir tedavi seçeneği belirlenebilir.

Hasta muayene sırasında ve yapılan tetkiklerde tüm belirtileri hekime aktarmalıdır. Eğer jinekomasti muayenesinde diskler 4-6 cm civarında ise medikal tedavi yeterli olacak iken disk çapları 6 cm’den büyük olması halinde cerrahi bir müdahale gerekli olur. Bu nedenle erken dönemde belirti vermesi halinde ihmal edilmeden mutlaka bir hekime muayene olunmalıdır.

Medikal tedavilerde jinekomasti için en etkili ilaç tamoksifen olup etkisini kısa sürede göstermektedir. İlaç kullanan hastalar her ay kendi hekimi tarafından yakından takip edilmelidir. Erken dönemde fayda sağlayan bu ilacın kullanımı bir yıldan fazladır jinekomastiye sahip olan bireylerde etki göstermez ve cerrahi müdahale dışında bir tedavisi bulunmaz.

Ameliyat yani cerrahi bir müdahale gerekmesi halinde hangi tekniğin kullanılacağı ameliyatı yapacak hekim tarafından belirlenir. Çıkarılması gereken meme dokusunun büyüklüğü ve deri fazlalığı jinekomasti ameliyatı için belirleyici kriterdir. Ameliyat yapılırken meme büyüklüğüne ve deri fazlalığına göre liposuction gibi operasyonlarla da kombine edilebilir.

 

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatı

Jinekomasti ameliyatları estetik bir operasyondur. Estetik uygulamalar kişilere özel olarak planlanması gerektiğinden ve kişilerin istekleri üzerine yapıldığından SGK ücretleri karşılamaz. Jinekomasti ameliyatı fiyatı için birçok değişken etken mevcuttur. Operasyon yöntemleri, hastanede kullanılan cihazlar ve kaliteleri, hastaların durumu ve ek operasyonun olup olmadığı gibi etkenler maliyetleri değiştirmektedir. Bu nedenler erken dönemde teşhis edilmesi medikal tedavilerle çözümlenebilmesine yardımcı olur. Muayene sırasında detaylı bilgileri hekiminizden alabilir ve tedavi süreci hakkında bilgi alırken en doğru maliyetleri de öğrenebilirsiniz.

 

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Meme büyümesi olarak adlandırılan ve herhangi bir sağlık sorunu oluşturmayan jinekomasti erkeklerde görülen bir estetik sorundur. Jinekomasti nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap olarak belirtilerin bilinmesi gereklidir denebilir. Jinekomasti olan kişilerde en sık görülen belirtiler memelerde şişlik, ağrı ve memeden ya da memelerden sıvı gelmesidir. Tedavi edilebilmesi ve cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan tedavi edilmesi için mutlaka erken dönemde fark edilmesi gereklidir. Erken dönemde anlaşılabilen jinekomasti sorunu medikal ilaçlar ve altta yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla geçebilen bir estetik sorundur.

Jinekomastinin anlaşılması için kişi kendini muayene ederken de ortaya çıkabilir. Evde yapılabilecek muayene sırasında kolaylıkla anlaşılabilecek jinekomasti için erken dönem teşhis şansı doğar. Göğüs kafesini sağ ya da sol el fark etmeden kasın ve bu sırada elinizle meme ucuna dokunun. Dokunma sırasında meme ucunda yağlanma ya da herhangi bir bollaşma hissediliyorsa jinekomasti varlığından söz edilebilir. Ne kadar fazla yağ ya da bollaşma ele geliyorsa jinekomasti büyüklüğü anlaşılabilir. Bu şekilde elle muayene sonrasında mutlaka bir hekimle görüşülmelidir. En doğru tedavi ve teşhisi hekimler yapacaktır. Vakit kaybedilmesi ve ihmal edilmesi halinde medikal tedaviyle iyileştirilebilecekken durum sadece cerrahi müdahaleyle sonuçlandırılabilir.

 

Jinekomasti Korsesi

Ameliyatlardan sonra hızlı bir şekilde toparlama ve sıkılaşma sağlaması adına aynı zamanda iyileşmenin hızlanması için korse kullanımı hastalara önerilir. Bu korseler özel tasarlanmış olup hastaların ihtiyaçlarına yönelik bir şekilde çeşitlendirilir. Jinekomasti korsesi ameliyat sonrası kullanılması gereken özel bir korsedir. Göğüs bölgesinde kısa sürede toparlanma sağlanmasına yardımcı olan özel bir korsedir ve hekimlerin operasyonlardan sonra önerdiği büyük bir yardımcıdır.

Jinekomasti için kullanılan bu korseler esnek yapılı olup kişilerin kullanımına özel atlet ya da yarım atlet şeklinde tasarlanmıştır. Bir tür sargı görevi görerek operasyon geçirilen bölgenin korunmasına yardımcı olur. İçerisine yerleştirilen drenler sayesinde akıntı ya da sızıntı gibi sorunlar ortadan kalkar. İyileşme süresinin hızlanmasına yardımcı olurken fiziksel olarak aktivite kısıtlamasına gidilmeden koruma sağlayan bir yapıya sahiptir.

Sentetik ürün içermediğinden uzun ömürlü olup pamuksu yapısı sayesinde rahat bir kullanım sağlar. Özel üretilen bir yapı ve dokusu olmasından dolayı alerji yapması mümkün değildir. Operasyon sonrasında güvenli bir şekilde kullanılarak hızlı bir iyileşme sürecine girilmesine yardımcı bir üründür.

Dikişli ve düz şekilde tasarlanmış olan korseler özel üretilen bir yapıya sahiptir. Dikişsiz ve düz olanlar atlet gibi giyilebilirken fermuarlı olanlar ise fermuar yardımıyla kolaylıkla giyilip çıkarılabilir. Bir diğer model ise bandaj gibi sarılabilendir ve bu model sadece göğüs kısmına sarılarak bandaj görevi görür. Hangi modelin kullanılması gerektiğine hasta ve hekim birlikte karar verirler. Ameliyat sonrası hekimlerin önerisiyle kullanılan jinekomasti korsesi en az 4 hafta takılmalıdır. Bu süre içerisinde kullanan kişiler hızlı bir iyileşme ve toparlanma gösterir. Her operasyonda kullanılan korseler sararak toparlama sağlarken aynı zamanda operasyon bölgesini de dış etkenlere karşı koruma özelliğine sahiptir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...