Skolyoz hastalığı kabaca omurganın çeşitli tiplerde eğrilikleridir. Sıklığı %3'e kadar çıkabilmektedir. Röntgen filmlerinde hastanın omurgası S veya C şeklinde gözükmektedir. Konjenital (doğuştan), idiopatik (sebebi bilinmeyen) ve nöromüsküler (kas-sinir hastalıklarına bağlı) olmak üzere alt tiplere ayrılmaktadır. Hasta eğer gelişme çağındaysa, eğrilik ilerleme eğilimindedir.

Skolyoz akciğer kapasitesinde azalmaya, kalp üzerine basınç yüklenmesine ve fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasına sebep olabilmektedir. Skolyoz belirtileri genellikle eğrilik arttığında ortaya çıkar. Omurgada dışarıdan fark edilen eğrilik, kürek kemiklerinin belirginleşmesi, sırtta hörgüç benzeri bir çıkıntının görülmesi, karşılıklı omuz ve kolların boylarında farklılık olması gibi belirtiler vardır. Skolyoz tedavisi yaşa, skolyozun tipi ve şiddetine göre fizik tedavi (skolyoz egzersizleri), korse uygulaması ve cerrahi tedavi olarak değişebilmektedir. Skolyoz ameliyatı implant adı verilen titanium vidaların omurgaya takılarak eğriliğin düzeltilmesiyle yapılır.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...