Dirsek eklemini oluşturan ve ön kola doğru uzanan ulnar kemigin disekte eklem oluşturduğu parçasının çıkıntılı yapısı dirsek çıkıntısı olarak da bildiğimiz olekranondur. Yapısı ve görevleri nedeni ile sürtünmeye ve çarpmaya dayanıklılık kazandırmak için bursa denilen yastıksı bir doku ile çevrelenmiştir. Olekranon olarak adlandırılan kemiksi dirsek çıkıntısının üzerinde bulunan bursanın farklı nedenlerle şişmesi, ağrıması, olekranon bursit olarak adlandırılır. Bu hastalık, olekranon bursiti olarak da bilinir. Sıklıkla dirseğin sert bir yüzeye uzun süre dayanmasından dolayı, Ya da sert travmalardan sonra veya enfeksiyon veya romatizmal hastalıklara sekonder olarak olekranon bursası iltihaplandığında oluşur. Bu bursa; komşu bir eklemin yaralanması, enfeksiyon ya da gut gibi iltihabi bir hastalıktan dolayı da iltihaplanabilir.

BULGULAR

Eklemin serleşmesinin yanı sıra dirsek bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişmeyi de kapsar. Hastanın ilk yakınması genellikle ağrı ve eklem sertliği olmaktadır. Şişlik kızarıklık ve lokal ısı artışı da bu bulgulara eşlik eder.Eğer üzerine baskı yapmaktan sakınırsanız, genellikle birkaç hafta içinde kendi kendine geçer. Dirseğinizi dinlendirmek, vücudunuzun bursanın içindeki fazla sıvıyı tekrar absorbe etmesine (emmesine) yardımcı olur.

Genellikle klinik muayene ile anlaşılmakta ve ileri görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Enfeksiyon varlığını göstere bilmek için Birkaç basit laboratuar test uygulanabilir. Ayrıca başka hastalıklarla ayrımının yapılabilmesi açısından direk görüntüleme yöntemleri de uygulanabilir.

Tedavide ilk yaklaşım eklem istirahati ve soğuk uygulamalardaır.. Eklem hareketleri kıstlandırılarak bölgenin enlamasyonunun azalması sağlanır Medikal olarak antienflematuar ilaçlar hastaya uygulanabilmektedir.

Enfeksiyon nedenli bir durum varlığı belirlendiği taktirde antibiyotiklerde tedaviye eklenebilir.

Bütün bu tedavilere rağmen şikayetlerin devam etmesi halinde bursanın içindeki sıvının bir iğneyle alınması gerekebilir. Hastalık nüksederse (tekrarlarsa), lokal olarak bursaya kortikosteroid bir enjeksiyon ya da etkilenen bursayı almak için bir operasyon önereilebilir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...