FUE Yöntemiyle Saç Ekimi

Saç, kadın ve erkek herkesin estetik kaygıları içerisinde yer alır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranan ve dökülmeye başlanan saçlar zaman zaman kendini yenilemeyebilir. Özellikle erkeklerde meydana gelen kalıcı dökülmeler ufak bir saç açılmasından ziyade kellik durumuna kadar gidebilir. Böyle zamanlarda artık medikal alanda ki gelişmeler dikkate alınarak saç problemleri son buluyor. FUE saç ekimi yöntemi ile hemen herkes doğal saç görünümünde canlı ve gür saçlara kavuşabilir. FUE saç ekimi nedir sorusu çokça merak edilen bir konudur. FUE yöntemi çok yaygın olarak kullanılan saç ekme türleri arasında yer alır. Operasyonların kolay olması, uygulamanın fazla uğraştırmaması, her koşulda ekili sonuçlar alınabilmesi ve doğal bir görünüm vermesi bu tekniklerin tercih edilmesinde önemli bir yere sahiptir. FUE saç ekimi yaptıranlar için herhangi bir yan etki ortaya çıkmaması da önemli faktörler arasındadır. Baş kısmının belli yerlerinde oluşan kalıcı dökülmelerin yerine yeni saçların çıkarılabilmesi için belli başlı teknikler uygulanır. FUE saç ekimi yöntemi de bu teknikler arasında yer alır. Dünya üzerinde en yaygın şekilde kullanılan FUE yöntemi hem pratik bir yöntemdir hem de riskleri en az olan yöntemler arasında bulunur. FUE tekniği kalıcı dökülmeleri olan birçok kişide rahatlıkla uygulanabilmektedir. FUE ‘Foliküler Ünite Ekstraksiyon kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bu yöntem ilk defa 1988 senesinde Japonya’da uygulanmaya başlanmıştır. 1 mm’lik punçların yardımı ile uygulanan yöntemin tıbbi literatürlere girmesi ise 2002 senesini bulmuştur. Bu yöntemde saç kökleri öncelikle donör adı verilen bölgeden alınır ve daha sonra istenilen dökülme yaşanan bölgeye implant olarak eklenir. Bu yöntemde alınan saç köklerinin tek tek alana ekimi sağlanır. Titizlik gerektiren bir iş olduğu için saç ekim merkezinizi iyi bir araştırma sonrasında seçmeniz gerekir. ​​​​​​

Fue ve Fut teknikleri arasındaki farklar

FUE Saç Ekimi Çeşitleri

Saç ekim işlemlerinde birçok alternatif vardır. Bu alternatifler arasından seçim yaparken hekim ve hasta birlikte karar vererek süreci başlatırlar. Saç ekim yöntemi seçerken nelere dikkat edilmelidir. Bu süreçte öncelikle saç ekimi yapılacak olan alanda hangi yöntemle daha iyi sonuç alınabileceğine bakılmalıdır. Günümüzde kullanılan saç ekim yöntemleri arasında şunları saymak mümkün olabilir:

Bu yöntem daha çok manuel FUE saç ekim şeklinin geliştirilmiş şeklidir. Mikro yöntemde mikro uçları olan ekipmanlar kullanılır. Bu ekipmanlar ile saç kökleri alınır ve istenilen alanlara ekimleri yapılır. Minik uçları olan bu teknikte mikro motorların yardımı alınır. Uçlar genel olarak 0,6- 0,9 mm aralığında delikler açabilecek kapasiteye sahiptir. Saçlı deri üzerinde daireler açılır ve sonrasında saç kökleri güvenli bir şekilde yerinden çıkarılır.

FUE tekniği içerisinde çok tercih edilen yöntemler arasında safir FUE saç ekim tekniği de bulunur. Safir ve mikro yöntemler aslında bir teknikten çok FUE tekniğinin alt yöntemleri olarak değerlendirilebilir. Safir yönteminde tek farklı nokta kullanılan uçların metalden değil de safirden elde edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yöntemin çok tercih edilmesinde ki en önemli nedenler ise iyileşmenin daha hızlı olması ve kabuklanma miktarının daha az olmasından kaynaklanır.

FUE saç ekimi çeşitleri içerisinde yine bir alt teknik olan soft tekniği sedasyon odaklı ilaçlar kullanılarak yapılan uygulamaları içerir. Hastanın uygulama öncesinde rahatlatılmasında bu ilaçların oldukça önemli etkileri vardır. Bu yöntem sayesinde bilinçte herhangi bir kayıp olmaz ve kişiler acı hissi duymadan ekim sürecini tamamlayabilirler. Aynı zamanda sedasyon etkisi olan ilaçların kullanılması kişilerin hareketlerinde ve konuşmalarında engelleyici bir durum ortaya çıkarmaz.

Fue saç ekimi öncesi çizim

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Fue saç ekimi yöntemi tercih edildiğinde ekim süreci başlamadan önce bir hazırlık süreci vardır. Öncelikle kişilerin saç bölgesindeki ekim yeri saptanır. Daha sonrada bu ekim yapılacak olan yere nereden saç kökü alınacağı belirlenir. Bunun yanında donör olan bölgede bulunan saçlar 1 mm olacak şekilde kısaltılmalıdır. Saçlar kısaltıldıktan sonra kişilerin saç ekimi süreçleri başlatılabilir. Bu süreçte donör olacak olan bölgenin mutlaka lokal anestezi ile uyuşturulması sağlanır. FUE tekniğinde genel anestezi tercih edilmemektedir. Donör olan bölge seçilirken ağırlıklı olarak iki kulak arka kısmında bulunan ense bölgesi tercih edilir. Bunun yanında eğer kişiler farklı alanlara da ekim yaptırmayı düşünüyorlarsa bu durumu uzmanlarına mutlaka belirtmelidirler. Çünkü donör olan bölgelerde ki saç kökleri ve dokular sınırlıdır. Her alana yeterli gelmeyebilir.

Lokal anestezi sonrasında mikro motor uçları ile saç kökleri alınır. Bu işlem yapılırken mutlaka kökü tam alabilecek şekilde saç kılının çıkış yönüne doğru ciltten ayırmak gerekir. İhtiyaç olunduğu kadar greft aldıktan sonra alınan köklerin istenilen bölgeye ekimi yapılır.

Saç ekimi ne kadar sürer sorusu da çok merak edilen bir konudur. Bu soruya saç ekiminin yapılacağı alan ve donör alınacak bölgenin durumuna göre yanıt verilebilmektedir. Eğer 4000 ile 4500 arasında bir ekim işlemi yapılacak ise 6- 7 saat gibi bir süreyi bulabilmektedir. Bu süreçte saç ekim süresini belirleyen en önemli unsurlar içerisinde ekim alanının büyüklüğü, alınacak greft sayısı, sağlıkçının tecrübesi, seans sayısı ve süresi, saç derisinin durumudur.

FUE Saç Ekimi Fiyatları

FUE saç ekimi fiyatları bu yöntemi denemek isteyenler için en çok merak edilen konular arasında bulunur. Türkiye özellikle saç ekim konusunda oldukça ileri safhalarda bir ülke olarak ön sıralarda yer almaktadır. Sağlık turizminde de önemli bir yerde olan saç ekim uygulamalarında fiyatlar da ulaşılabilir seviyelerdedir. Hem çok yaygın bir şekilde birçok yerde yapılabiliyor olması hem de yetişmiş uzman sayısının varlığı fiyatların ideal boyutlarda olmasını sağlar Fiyatlar hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir. Saç ekiminin yapılacağı alan büyüklüğü ve greft sayısı fiyatlar üzerinde en çok etki eden unsurlar arasında bulunur. Bununla birlikte doktor seçimi de fiyatlarda son derece önemli bir yere sahiptir.

fue sonrası kuaför ve saç bakımı

FUE Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

FUE tekniği ile saç ekimi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kişiler mutlaka operasyon öncesinde saçlarının temiz olmasına dikkat etmelidirler. Saçlarda yağlanma olmamasına dikkat edilmelidir. Operasyon öncesinde saçlarda köpük ya da jöle kullanmamaya da önem verilmesi gerekir. Operasyon öncesinde alkol almamaya ve sigara kullanımını da en aza indirmeye özen gösterilmelidir.

Operasyona bir hafta kala spor ve kardiyo çalışmalarını bırakmalı ve vücut dinlendirilmelidir. Bunların yanında fue saç ekim işlemleri sonrasında da dikkat etmeniz gerekenler bulunur. Operasyon bittikten 6 ile 10 saat arasında uzun yol seyahatine çıkılmamalıdır. Ekim yapılan bölgeye dokunmamalı ve doktorun verdiği süre öncesinde banyo yapılmamalıdır. Başın dik durması ödemlerin kısa sürede iyileşmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda doktor tarafından verilen tüm ilaçların düzenli olarak kullanılmasına özen gösterilmelidir. Saç yıkama sürecinde ise yine doktorun önerisi doğrultusunda bir şampuan tercih edilmelidir. FUE ekim sonrasında ekim yapılan bölgeye oldukça dikkat edilmeli ve özellikle uyku sırasında uygun yastıklarda yatılmasına dikkat edilmelidir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...