VarisTedavisi

Toplardamarlardaki kapakçıkların fonksiyon bozukluğu nedeniyle damar içinde basınç artışı sonunda damarların genişleyerek görsel ve fonksiyonel olarak bozulması sonucu varis oluşur.

Varisler, genellikle bacak alt bölge damarlarında olup, ağrı ve şişme ile seyreden estetik ve organik bir rahatsızlıktır.

Varisler Tiplerine Göre Üçe Ayrılır:

1. Cilt içi kılcal varisler; ağ gibi ince kırmızı-mor çizgiler halindeki varislerdir. Cilt yüzeyinde olup, sık görülürler.

2. Bir ana toplardamarın veya bir dalın varis haline gelmesidir, bunlara variköz venler de denir. Variköz venler; sıklıkla diz arkası, uyluk ya da baldırlarda halat şeklinde görülür. Şişme ve dolgunluğa bağlı bacaklarda sızlama, ağrı, dolgunluk hissi olabilir.

Birinci ve ikinci tip varisler sıklıkla sadece kozmetik sorun oluşturur ve şikâyetler daha hafiftir.

3.tip varisler, ayak ve bacakta cilt problemlerine (sertleşme, incelme ve renk değişikliğine) yara açılmasına kadar giden ileri derecede şikâyetlere neden olabilirler. Damar içinde pıhtılar oluşabilir ve bu pıhtılar emboli dediğimiz, tehlikeli klinik sonuçlar doğurabilir. Bu büyüklükteki varisler cerrahiye yönlendirilmelidir.

Varis Oluşma Nedenleri:
 

Ailevi yatkınlık: Ailesinde varis olan bir kişide varis görülme ihtimali %70’tir.

Yaşam tarzı (meslek, hareketsiz yaşam v.s),

Cinsiyet (Kadınlarda, erkeklerden 5 kat daha fazla görülür),

Şişmanlık,

Kabızlık,

İleri yaş,

Travma,

İlaç kullanımı ( Doğum kontrolü, menopozda kullanılan hormonlar v.s),

Doğumsal varisler


Varisten Korunma Yöntemleri:

Bol hareket,

Soğuk suyla bacaklara duş yaptırmak,

Kilo almamak,

Beli sıkan sıkı giysiler giymemek,

Doğru beslenmek,

5 cm. üstünde topuklu ayakkabı giymemek,

Sigara içmemek,

Kan dolaşımını arttıran egzersizler yapmak,

Varis çorabı kullanmak.


Varis Tedavileri:

1.Tip Varisler: Yüzeysel varisler, kılcal damar varisleri, spider venler ve de şarap lekesi denen yüzde, vücutta bulunan damar problemleri, lazer uygulamaları ile tedavi edilirler. Lazerle varis tedavisi 1.tip varislerde çok etkili bir yöntemdir.

2.Tip Varisler: Bazı 1.tip ve de 2.tip varisler Skleroterapi yöntemi ile tedavi edilebilirler. Skleroterapi yöntemi, özel ilaçların hasarlı venlerin içine verilerek bu hasarlı venlerin kapatılması işlemidir. Bölgedeki varislerin genişlemesini önler, görüntüyü estetik olarak düzeltmekle beraber ağrı şikâyetlerini de ortadan kaldırır. Tedavileri yapılırken destek olarak bitkisel ürünlerden de yararlanılabilir.

3.Tip Varisler: Bu tip varisler, cerrahiye yönlendirilir.
Varis, bir bağ dokusu zayıflığı neticesinde oluştuğu için devam eden bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Tedavileri takiben doktorun önerilerini bir yaşam biçimi haline getirmek, oluşabilecek yeni varislerin gecikmesini sağlar.


Tedavi edilmeyen varisler şu komplikasyonlara neden olabilir:

Varislerde yırtılma ve kanama,

Flebit (toplar damar iltihabı),

Derin toplar damar pıhtılaşması (derin ven trambozu),

Bacaklarda ülser,

Yara 

Orta büyüklükteki görünen damarlar, kalp ve damar cerrahımız tarafından görülerek eğer uygunsa Skleroterapi (damar içine damar daraltan, sertleştiren ilaç enjeksiyonu) yöntemiyle tedavi edilir. Damarların durumuna göre haftalık seanslar şeklinde uygulanır.
 

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...