Kalça ağrısı oldukça yaygın görülür. Ayırıcı tanıyı yapmak oldukça zor olabilir çünkü bu ağrıyı oluşturabilecek çok sayıda neden bulunmaktadır. Ağrıya neden olabilecek çok sayıda yerel ve bölgesel neden olabileceği gibi lomber omurga ve iç organlarda ki patolojik değişikliklere bağlı yayılan ağrıda olabilir.

Kalça eklemine özgü en sık görülen ağrılı durum kalça ekleminin osteoartritidir. Osteoartrit (kireçlenme) ve romatoid artrit gibi hastalıklar, eklemin normal iç yapısını bozar ve bu olay ileri boyutlara ulaşırsa, eklemi oluşturan kemikler arası yapı bozulup, eklem deforme olur. Bu durumda hastada kalçanın arka bölgesine ve kasıklara vuran ağrı, topallama, belin ve kalçanın eğik durması, oturulan yerden kalkarken kalçada " çekilme" hissi bacakların kısalmış gibi hissedilmesi gibi şikayetler olur. Bel omurgalarından üçüncü ve dördüncü omurgalar arasından çıkan sinirlerin sıkşmalarında oluşan ağrıda kalça ekleminde hissedilir ve özellikle merdiven çıkarken ve inerken oluşan ağrılar meydana gelir.

Kalça ağrısının sebebi nedir?

Osteoartroz (kireçlenme)

Artritler (seronegatif poliartritler, romatoid artrit, enfeksiyöz artritler)

Tümörler

Metabolik kemik hastalıkları (osteomalazi, osteoporoz)

Yumuşak doku bozuklukları (bursit, tendinit)

Çocukluk çağı hastalıkları (geçici sinovit, juvenil kronik artrit, Legg-Perthes Hastalığı)

Fasia lata fasiiti

Piriformis sendromu

Meraljia parestetika

Osteitis pubis

Başka yerlerden kalçaya yayılan ağrılar

 

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...