Tibial periostit, baldırın etrafındaki kaslara gelen zarardan kaynaklanan ağrıdır.

Genel sebebi; uzun süre ayakta durma ve alt bacağa tekrar tekrar basınç uygulanmasıdır. Baldırdaki iki grup kas, baldır ağrılarına karşı hassastır. Ağrının yeri, hangi kas grubunun etkilendiğine bağlıdır.
 
Anterolateral tibial periostit, baldırın ön ve dış (yanal) kısımlarındaki kasları etkiler. Bu tip bir incinme, karşı kasların boyutlarındaki doğal bir dengesizlikten kaynaklanır. Baldırın ön kısmındaki kaslar, ayağı yukarı çekerken, daha büyük ve daha güçlü olan baldır kasları yürüme ya da koşma esnasında topuk her yere değdiğinde, ayağı aşağı doğru çeker. Baldır kasları çok fazla baskı uygular ve ön baldır kaslarını incitebilirler.

Bu tip baldır ağrılarının başlıca semptomu, baldırın önünde ve dışında ağrı duyulmasıdır. Başlangıçta ağrı sadece koşarken topuk yere değdikten hemen sonra hissedilir. Eğer koşuya devam edilirse, ağrı her adımda görülmeye başlar ve sonunda da sürekli hale gelir. Çoğunlukla kişi doktora gittiği zaman baldır dokunulduğunda acıyor hale gelir.

Bu tür Tibial periostit’lerin iyileşmesini sağlamak için, koşucu geçici olarak koşmayı bırakmalı ve başka tür egzersizler yapmalıdır. Baldır kaslarını germeye yönelik egzersizler faydalı olacaktır. Baldır kasları, iyileşmeye başladığında kova egzersizi gibi kasları kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler gün aşırı, 10’luk 3’er set şeklinde yapılabilir.

Posteromedial tibial periostit, ayak parmakları itmeden önce topuğu kaldırmakla sorumlu, baldırın arka ve iç (orta) kısımlarındaki kasları etkiler. Bu tür baldır ağrıları çoğunlukla tümsekli yol ya da asfalt kaplı yolda koşmaktan kaynaklanır ve ayağı içe doğru aşırı derecede döndürerek ya da pronasyonu uygun şekilde önlemeyen ayakkabılar giyerek daha da kötüleşebilir.

Bu tür baldır incinmelerinin ağrısı çoğunlukla ayak bileğinin 2-20 cm yukarısında, alt bacağın iç kısmı boyunca başlar ve koşucu ayak parmaklarını kaldırdığında ya da bileğini içe döndürdüğünde artar. Kişi koşmaya devam ederse, ağrı daha da ilerleyerek bileğin iç kısmını da etkilemeye başlar ve dizden 2-4 inç aşağıya kadar baldırda yayılabilir. Tibial periostit geliştikçe, ağrının şiddeti de artar. Başlangıçta sadece kas tendonlarında inflamasyon ve ağrı varken, kişi koşmada ısrar ederse, kasların kendisi de etkilenebilir. Sonuçta inflamasyona uğramış tendon üzerindeki gerilim, kemiğe olan bağını kopararak kanama ve daha ileri inflamasyona yol açabilir. Kimi zaman, baldır kemiğinin tendona bağlı olan kısmı kopar.

Tedavinin ilk aşaması olarak koşu bırakılmalı ve koşuda acı hissetmeyene kadar başka egzersizler yapılmalıdır. Arka kısmı sert koşu ayakkabıları ve özel kemer destekleri, ayağın içeri doğru dönmesine engel olabilir. Tümsekli yüzeylerde koşmaktan kaçınmak, tibial periostits’in nüksetmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. İncinmiş kasları güçlendirme amaçlı egzersizler faydalı olacaktır. Baldır kemiğinin bir kısmının koptuğu ciddi durumlarda, bu kısmın tekrar bağlanması için cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun ardından kişi uzun bir süre koşmamalıdır. Günlük olarak kalsitonin (kemik inşa eden bir hormon) enjekte edilmesi ya da ağızdan alendronat (kemik kaybını yavaşlatan bir ilaç) verilmesini içeren deneysel bir tedavi, diğer önlemlere cevap vermemiş olan bazı tibial periostits’e iyi gelmiştir. Kimi zaman, mevcut tedavi şekillerinin hiçbiri etkili olmaz ve koşucu, koşuyu tamamen bırakmak durumunda kalabilir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...