Bel fıtığının sebebi boyun fıtıklarının oluşma mekanizmasıyla aynıdır. Bel fıtığı belirtileri sıklıkla bacaklarda ağrı, güçsüzlük ve hissizlik şeklinde ortaya çıkar. Bel fıtığı tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler denenebilir. Fizik tedavi ile bel fıtığına yönelik olarak bel çevresi kaslarının kuvvetlendirilmesini amaçlayan bel fıtığı egzersizleri yapılır. Bel fıtığı ameliyatları ise endoskopik, mikrodiskektomi ve benzeri yöntemlerle uygulanır.

Bel (Lomber) omurlar arasındaki disklerin, bütünlüğünün bozularak yanındaki yapılara yaklaşması ya da sıkıştırması şeklinde tanımlayabileceğimiz bel fıtıklarının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında trafik kazaları, travmalar, günlük hayatın gerilimi, belin yanlış hareketi ve yanlış pozisyonlar, bel ve karın kaslarındaki zayıflık, yaşlılığa bağlı olarak kemiklerde oluşan değişiklikler, bel kireçlenmeleri, stres, soğukta kalmak, yorgunluk sayılabilir.

Bel fıtığı belirtileri belde oluşan ağrılar, kas spazmı, bel hareketlerinde kısıtlılık, kasık ve kalçalara yayılan ağrılar, bacaklar ve ayaklarda güçsüzlük ve/veya uyuşukluk şeklinde olabilir. Yapılacak detaylı fizik muayene ve gerekli hallerde yapılacak radyolojik ve elektrofizyolojik incelemeler sonucunda tanı konulur ve konservatif (cerrahi dışı) ya da cerrahi tedavi planlanır. Konservatif bel fıtığı tedavileri:  istirahat, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, korseler, fizik tedavi uygulamaları, bel, karın ve kalça kas gruplarına yönelik egzersiz programları vb. şeklindedir. Konservatif tedaviye yanıt alınamayan ve cerrahi sınırda olan bel fıtıkları cerrahi (ameliyat) olarak tedavi edilebilir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...