Ortopedik Onkoloji

İnsan vücudunda bulunan hücreler bazı durumlarda kontrolsüz bir biçimde çoğalır ve büyürler. Bu büyüme sonucunda tümör adı verilen yumrular oluşur. Kemiklerde oluşan tümörler kötü huylu ise diğerlerine göre daha agrasif özellik taşır ve diğer organları da hızla etkiler. Bütün kanser türlerinde olduğu gibi kemik kanserinde de geç kalmış olmak en büyük dezavantajı oluşturur. Bu nedenle erken tanı her zaman hayat kurtarır. Kemik tümörlerinin tedavisinde Ortopedik Onkoloji devreye girer ve kemik kanseri tedavileri bu alanda gerçekleştirilir.

Ortopedik Onkoloji Alanına Giren Tümörler

Kendini şiddetli ağrı ve fark edilebilir şişliklerle gösteren kemik tümörlerinin iyi veya kötü huylu olduğu bir takım tetkiklerle anlaşılır. İyi huylu tümörler genellikle belirti vermez. Bazı durumlarda kötü huylu tümörlerde de belirti görülmeyebilir. Ancak her iki durumda da büyümeye devam edebilirler. Genellikle en sık karşılaşılan kötü huylu kemik tümörleri şunlardır;

  • Multiple Myeloma
  • Osteosarkoma
  • Ewing’s Sarkoma
  • Kondrosarkoma

Multiple Myeloma: Kemik kanserleri içinde en fazla yer alan kanser türü Multiple Myloma’dır. Oldukça tehlikeli saldırgan ve kötü huylu bir kanser türüdür. Kemik iliğinde gelişir ve diğer bütün kemiklere metastaz yapabilir. Hastalarda genellikle 50 yaş üzerinde daha sık görülür.

Osteosarkoma: Kötü huylu kemik tümörleri sıralamasında ikinci en saldırgan kemik tümörüdür. Genç yaşlarda görülmesi ve saldırgan olması çok büyük bir dezavantajdır. Ergenlik çağında diz bölgesinde gelişen kemik tümörlerinden biridir.

Ewing’s Sarkoma: Ewing’s Sarkoma çok erken yaşlarda ve gençlerde görülebilen en tehlikeli kötü huylu kemik tümörlerinden biridir. Yumuşak dokuda gelişen Ewing’s Sarkoma agresif yapısından dolayı hızla gelişir kemiklerde ciddi anlamda tahribata sebep olur. Yumuşak dokunun başlangıç veya son kısmında gelişen Ewing’s Sarkoma daha çok pelvis ve kotlarda gelişir.

Kondrosarkoma: Kötü huylu ve saldırgan tümörlerden biri olan Kondrosarkoma yaş aralığı olarak 45 ve 70 yaşlarında görülür. Vücutta en sık görüldüğü bölge ise pelvis ve omuz bölgesidir. Ağrı ve şişlikle kendini belli eden Kondrosarkoma kötü huylu ve agresif tümörlerden biridir.

Ortopedik Onkoloji Alanına Giren Kemik Tümörlerinde Tanı Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortopedik Onkoloji kemik tümörlerinin tanı ve tedavisini gerçekleştiren ihtisas alanıdır. Kemik tümörleri bazı durumlarda belirti vermeden gelişse de genel olarak ağrı ve yumru ile kendini belli eder. Bu ağrılar sıradan basit ağrılardan farklıdır ve kişinin yaşam kalitesini etkiler. Özellikle gece uyku uyutmayan şiddetli ağrılar bir süre sonra dayanılmaz hale gelir ve ağrı kesici ağrıyı geçirmez. Ortopedik tümörlerin bazıları ise gece özellikle ateş basması ile kendini gösterir ve bu aşırı terlemelerle devam eder. Hasta bu şikayetlerle hekime başvurması sonucunda araştırma yapılır ve bir takım kan ve radyolojik tetkiklerle tümörün varlığı saptanır.

Ortopedik Tümörlerin En Sık Görülen Belirtileri Nelerdir?

Ortopedik tümörler bir takım somut belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler sıklıkla şunlardır;  

  • Ağrı
  • Elle hissedilen yumrular
  • Kemikte kendiliğinden oluşan patolojik kırıklar

Ağrı: Tüm tümör ağrılarında olduğu gibi ortopedik tümörlerde de ağrı şiddetlidir. Her geçen gün ağrının şiddeti artar. Bu ağrılar bir süre sonra tümörün bulunduğu kemikte kırıklar oluşturur.

Elle Hissedilen Yumrular: Tümörler bulundukları yerde büyürler. Bu büyümeyle birlikte hastanın yaşam kalitesi şiddetli ağrılara bağlı olarak düşer ve yumrular elle hissedilir boyuta ulaşır. Kötü huylu ortopedik tümörlerde hastanın vücudunun değişik yerlerinde özellikle karın ve kaslarda tümörler görülür. Tümörler büyüme hızına bağlı olarak bulundukları bölgedeki sinirlere baskı yaparlar ve bu noktada ağrılar gittikçe çoğalır.

Kemikte Kendiliğinden Oluşan Patolojik Kırıklar: Ortopedik tümörlerde kemik kırılmaları tümörün büyümesiyle oluşur. Çünkü tümörün bulunduğu bölgedeki kemikler zayıflar. Bu kanser türünde hasta şiddetli ağrı şikayetiyle doktora gider ve yapılan tetkikler sonucunda kemik tümörü teşhis edilir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...