Botoks nedir sorusuna kısaca istenmeyen ve ciltte kalıcı hasar yaratabilen, kırışıklık yapan kas kasılmalarının geçici olarak yavaşlatılması işlemidir diyebiliriz. Botoks; terleme, migren ve özel kas hastalıklarında uygulanır. Botox ‘Clostridum Botılinum’ bakterisinin ürettiği bir toksindir. Botilinum toksini, mimiklerle oluşan ve istenmeyen kırışıklıkları, bu mimiklerin ortaya çıkmasını önleyerek engeller.

Botox Etki Mekanizması
Botox; Asetil Kolin dediğimiz maddenin kas-sinir kavşağında transferini geçici olarak bloke eder. Sinir ucunda hiçbir hasar oluşturmaz. Asetil kolinin üretiminde hiçbir değişiklik oluşturmaz. Mutlaka FDA onayı almış olan ürün kullanılmalıdır. En başarılı olduğu kas grubu göz çevresi (kaz ayakları) ve alın kaslarıdır.

Botox Uygulanmaması Gereken Durumlar

Hamileler

Emzikliler

Enfeksiyon olan bölgeler

Myastenia Gravis veya diğer sinir-kas hastalıkları

Yüz felci

Botox ile yaşanmış olan alerjik durumlarda


Botox’un Yan Etkileri

Kızarıklık, morarma

Baş ağrısı

Pitosis (göz kapağı düşmesi)

İstenmeyen sonuç

İstenmeyen kasta paraliz


Uygulama Sonrası Yapılması Gerekenler

Uygulama yapılan bölgeye masaj yapılmamalı.

Uygulama yapıldığı gün ağır spor yapılmamalı.

K vitamini kızarmayı, morarmayı önlediğinden yüzeysel olarak sürülmelidir.

Şişme olursa buz uygulaması yapılmalıdır.


Botox etkisi 3. gün başlar, 7. gün maximum etki ortaya çıkar ve 4-6 ay arası sürer.

Botox Uygulama Bölgeleri

Alın Bölgesi

Kaz ayakları denilen göz çevresi

Üst dudak çizgileri

Çene

Yanak kasları

Gözaltı

Dudak kenarları

Dekolte

Boyun

Kaslı baldırlar

Burun

Aşırı terleme görülen (Hiperhidroziste) koltuk altı, el içi, ayakaltı bölgeleri


Botox Sık Sorulan Sorular

Botox kasları zayıflatıp, daha sonraki yıllarda sarkmalara sebep olabilir mi?


Botox ciltte kırışıklık yapmayacak şekilde kas hareketlerini yavaşlatır, kasta tamamen felç oluşturmaz. Kas küçük kasılmalarına devam eder, bu nedenle de atoni ve sarkma nedeni değildir.

Uzun etkili Botox var mıdır?

Botox’un yüzdeki etkisi 6 aya kadar sürer. Ancak düzenli yapıldığı zaman istenmeyen kas kasma alışkanlığı unutulacağı için, başlangıca göre uygulama aralıkları uzayabilir. Terleme için yapılan uygulamanın etkisi daha uzundur, 8 -9 ay sürer.

Botox fiyatları ne kadardır?

Botoks fiyatları uygulanan bölgeye göre değişmektedir.

Piyasada satılan botoks krem, botoks maskesi işe yarar mı?

Piyasada çok çeşitli botox kremi, botoks maskesi satılmakta olup, bu botoks kremleri ve botoks maskelerinin içerikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmadan kullanmamanızı öneririz.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...