Yunan mitolojisine göre Aşil sadece topuğundan incinebilirdi. Aşil'in, hızlı koşarak bütün insanları geçme özelliğinden ötürü, topuğu baldır kaslarına bağlayan tendona, aşil tendonu denildi.

Aşil tendonu insan vücudundaki en büyük tendondur ve 1,000 pound veya daha fazla güce karşı koyabilir.Fakat, aynı zamanda, çok büyük sıklıkla yırtılır ve profesyonel atletler ve hafta sonu koşuları yapan kişiler de, çoğunlukla tendonun gereğinden fazla kullanımıyla; tendonun inflamasyonu ve hasarı sonucu Aşil tendiniti'ne maruz kalırlar.

Aşağıdaki olaylardan herhangi biri aşil tendinit atağını tetikleyebilir:

Koşma hızınızda veya kat ettiğiniz uzaklıkta ani artış,

Rutin çalışmanıza, tepe koşularının veya merdiven çıkmanın eklenmesi,

Dinlenmeyi takiben çok hızlı harekete geçme,

Bir sürat yarışının finalinde olduğu gibi, ayağa ekstra bir efor yükleyerek, baldır adalesinin ani veya sert kasılmasına neden olan travma, Baldır adalesinde doğal esnekliğin (fleksibilitenin) olmayışından dolayı, kasın, gereğinden fazla kullanılması sonucunda, oluşan tablolar.
 

Egzersiz ve koşmadan sonra, orta derecede, gittikçe kötüleşen ağrı,

Bacağınızda dikkate değer duyu kaybı,

Koşmadan birkaç saat sonra, tendon boyunca bazen şiddetli, diffüz veya lokalize ağrı epizotları,

Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerin, bir buçuk inç üzerindeki noktada, sabah hassasiyeti,

Kasın kullanılmasıyla tendon ısınırken, genel olarak sertliğin azalması, Bazı şişmeler.

Parsiyel tendon yırtılması ve topuk bursiti gibi durumlarda da benzer semptomlar mevcut olduğundan doğru teşhis için ortopedi cerrahına görünmelisiniz.

Tedavi, tendon hasarının derecesine bağlı olsa da, çoğunlukla aşağıdakileri kapsar:

Bir hafta süresince egzersiz ve koşmayı tamamen kesme anlamında, tam bir istirahat veya egzersizleri yüzme gibi, aşil tendonunu germeyen, basit egzersizlere çevirme,

Steroid içermeyen antiinflamatuar tedavi,

Topuk desteği veya tabanlık gibi kası desteklemeye yardım eden ve tendon üzerindeki gerginliği hafifleten ortozlar, Tendon hareketini kısıtlayan özel olarak tasarlanmış bir bandaj, Germe, masaj, ultrason ve ayağın ön kısmındaki zayıf kas grubunu ve yükselen ayak fleksörlerini (fleksör kaslarını) uzatmak için uygun egzersizler. Cerrahi, çoğunlukla en son baş vurulacak seçimdir. Eğer tendon ve onu örten kılıfın arasında sürtünme varsa; tabaka kalınlaşarak, fibröz dokuyu oluşturur. Fibröz dokuyu çıkarmak ve herhangi bir yırtık varsa yırtığı tamir etmek, en iyi tedavi seçeneği olabilir. İyileşme yavaştır; geçici alçı uygulanabilir ve kas zayıflamasından kaçınmak için rehabilitasyon programı gerekebilir. Aşil tendinitini önleyemeyebilirsiniz.

Ancak atağa uğrama riskinizi azaltan altı önlem vardır:

Koşu ayakkabılarınızı dikkatli bir şekilde seçin. Ayakkabılar, topuğunuzu vurmayacak bir şekilde, yeterli destek görevini sağlamalıdırlar. Topuk kemiğinizi hafif bir pozisyon değişikliği ile düzene koyan, tavsiye edilen, bir ortotik kullanmak da yardımcı olabilir. Belki en iyi tedbir; sınırlarınızı bilmek ve egzersiz yaparken hassas bir program takip etmektir.

Koşmadan önce, tendonun yeniden yavaş yavaş ısınması için, yürüyün ve gerin. Birkaç dakikanızı ısınma için harcamak, yırtılmış aşil tendonunu iyileştirmek için, aylar harcamaktan daha iyidir. (evladır)

Baldır kaslarınızı germeye ve kuvvetlendirmeye odaklanın.

Koşma mesafenizi ve hızınızı yavaş yavaş arttırın .Artışlar % 10 dan fazla olmamalıdır.

Tepe koşuları ve benzeri gibi yorucu, tabana kuvvet, yarışmalardan kaçının

Egzersizden sonra adam akıllı dinlenin.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...