DHI Saç Ekimi

Kurumumuzda uyguladığımız, DHI saç ekimi tekniği hakkında bilgi almak, kolay form ile ön muayene randevusu oluşturmak ve DHI Saç Ekimi tekniğinin tüm ayrıntılarına erişmek için hizmet sayfasını ziyaret edin.

Devamını Oku

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık ekimi; çeşitli teknikler kullanılarak, kliniklerimizde gerçekleştirilir. Sakal ekimi ve bıyık ekimi konularında spesifik bilgi almak, nasıl ekildiğini öğrenmek, bilgi ve randevu alanına erişmek için içeriğin devamını mutlaka okuyun.

Devamını Oku

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi; çeşitli sebeplerden dökülmüş saçların yerine, saçlı bölge ya da bölgelerden toplanan greftlerin yerleştirilmesi sürecine verilen isimdir. Özellikle Türkiye'de sağlık turizmi kapsamında yapılan en başarılı uygulamalardan biridir.  Gerek sağlık sistemi gerekse hekimlerin başarısı ile ilgili Türkiye'nin Avrupa ve Amerika'daki ülkelerin ilk sırasına yerleşmiş durumdadır.  Son 10 yılda saç ekimi konusundaki taleplerin artması bu konuda gerek teknolojik olarak gerekse klinik anlamda gelişmiş merkezlerin açılmasına neden olmuştur.  Saç ekimi son derece ciddi klinik koşullar gerektiren ve hekimler tarafından yapılması gereken önemli operasyonlardan biridir. Dolayısıyla iyi bir saç ekimi yapılabilmesi için saç ekimi merkezinin doğru seçilmesi ve operasyonu yapacak olan hekimin tecrübeli olmasına dikkat edilmesi gerekir.  Saç ekimi tedavisinin başlangıç noktasına bakıldığında bugün son derece gelişmiş kısa sürede çok daha fazla sayıda greftlerin ekilmesini sağlayacak cerrahi teknikler kullanılmaktadır. Bu da saç ekimi sonuçları bakımından olumlu olarak kabul edilen bir gelişmedir.

saç ekimi öncesi kafa çizgisinin belirlenmesi

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerde kadınlara oranla çok daha sıklıkla görülen saç dökülmesi ve kellik sorunu geliştirilen teknolojik yöntemlerle kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.  Orta yaşın üzerindeki erkeklerin büyük bir kısmında yaşanan kellik sorunu saç ekimi operasyonu ile tamamen ortadan kaldırılır. Saç dökülmesi sorunu kişiden kişiye farklı sebeplere bağlı olarak değişiklik gösterse de sağlıklı insanlar günde ortalama 150 adet saç dökülmesi yaşarlar ve bu durum dermatologlar tarafından normal karşılanır. Bunun üzerinde gerçekleşen saç dökülmelerinin ise sebepleri araştırılarak saç dökülmesine neden olan sorunun ortaya çıkarılması gerekir. Genellikle saç dökülmesini etkileyen önemli sağlık sorunları şunlardır;

 • Beslenme bozukluğu
 • Hormonal bozukluklar
 • Kalitesiz kullanılan kimyasal saç boyaları
 • Kronik hastalıklar
 • Kıl gelişiminde yaşanan bozukluklar
 • Sürekli kullanılmak zorunda kalınan ilaçlar
 • Psikolojik sebepler
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Tiroit hormonuna bağlı olarak gelişen rahatsızlıklar
 • Anemi

Kemoterapi tedavisi gibi durumlarda da geçici saç dökülmesi yoğun olarak yaşanabilir. Saç dökülmesi mevsimsel geçişlere bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Ancak bunlar belli bir süre sonra normale dönerek saç dökülmesi durur. Devam ettiği ve yoğun saç dökülmesi yaşanması durumunda kısa sürede saç derisinde açıklık ve kelliğe kadar götürecek sorunlar yaşanır. En iyi saç ekimi tekniği olarak kabul edilen teknikler Fue ve DHI saç ekim teknikleridir. Bu teknikler kısa sürede gerçekleştirilen ve iyileşme süreci hızlı olan saç ekim teknikleridir. Günümüzde özellikle Fue saç ekim operasyonu safir uçlu kalemle gerçekleştirilir. En fazla kullanılan ve başarılı sonuçlar alınan teknik ise choi kalemi ile yapılan saç ekim tekniğidir. Choi tekniği ile yapılan operasyonda hastaya anestezi kullanılmasına gerek kalmaz. Choi tekniği ağrısız acısız saç ekimi tekniğidir. Böylelikle bu uygulama operasyonun daha kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Choi kalemi kullanılarak gerçekleştirilen saç ekim tekniği özellikle hastalar açısından diğer yöntemlere göre daha konforlu bir işlem olarak bilinir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi operasyonları belli bir mantığa dayanarak gerçekleştirilir. Dolayısıyla saç ekimi operasyonu öncesinde kişilerin merak ettikleri en önemli sorulardan bir tanesi de saç ekimi nasıl yapılır sorusudur. Haklı olarak hangi tekniğin kullanılacağı hastanın hangi teknik için uygun olacağı önemli bir konudur. Saç ekimi operasyonları saç dökülmesinin sıfır olduğu ve sağlıklı saç köklerinin bulunduğu ensenin üst kısmı yani iki kulak arasındaki bölgeden alınır. Alınan saç Greftleri seyrelmiş veya tamamen dökülmüş olan bölgeye transfer edilerek işlem gerçekleştirilir. Nakil yapılacak olan saç greftlerinin sağlıklı olması saç ekimi operasyonunda çok önemlidir. Bu, operasyon sonucunu olumlu olarak etkileyen bir durumdur. Saç ekimi operasyonu öncesinde hasta muayene edilerek böyle bir operasyona uygun olup olmadığı tespit edilir ve operasyon günü belirlenir. Hastanın tercihine bağlı olarak hangi anestezi yapılacağına karar verilir. Genellikle lokal anestezi yapılarak işlem gerçekleştirildiği için hastaya lokal anestezi yapılır. Ardından saç greftleri donör bölgeden toplanır. Bu aşamada kullanılacak olan yönteme bağlı olarak saç greftleri özel bir sıvı içinde bekletilir veya hiç bekletilmeden choi kalemi yardımıyla direkt nakil işlemi gerçekleştirilir. Operasyon hastanın saç seyrekliği oranına bağlı olarak minimum 3 maksimum 7-8 saat arasında devam edebilir.

saç ekimi süreci

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekiminden sonra hastanın hekimin talimatlarına uyması iyileşme sürecinde hasta açısından oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonu sonrasında şok dökülme denilen bir süreç yaşanır. Şok dökülme ekilen saçların tutunma aşamasında gerçekleşir. Saçlar döküldükten sonra bebek saçlar çıkmaya başlar ve bu da yapılan operasyonun başarısının bir göstergesi olarak kabul edilir. Yaklaşık 6 ay veya 1 yıl sonunda saç ekimi operasyonu sonuçları sağlıklı bir biçimde gözlemlenir. Hastanın önceki ve sonraki fotoğrafları alınarak karşılaştırma yapılır. Sağlıklı olan herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan hastalara yapılan saç ekim operasyonları sonucu, genellikle hasta ve hekim beklentilerini karşılayacak ölçüde gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Kaç Günde Biter?

Saç ekimi operasyonu; hastanın saçının dökülme oranına bağlı olarak tek bir seansta tamamlanabileceği gibi 2 veya 3 seansta da bitirilebilir. Hasta saç ekimi yaptırmaya karar verdikten sonra ilk muayene de hastanın ne kadar saç greftine ihtiyacı olduğunu doktor belirler ve dolayısıyla bu da saç ekimi operasyonunun kaç seansta tamamlanacağı konusunda bilgi verir. Saç ekimi operasyonunun en önemli konusu saç ekimi yapılacak merkezin ve operasyonu yapacak olan hekimin doğru seçilmesidir.

 • Saç ekimi öncesinde hastanın saç dökülme nedenleri bir dizi tetkik yapılarak tespit edilir.
 • Ayrıca hastaya sağlıklı saç ekimi yapılabilmesi için saç kökleri incelenir ve saç ekimine uygun olup olmadığına karar verilir.
 • Yapılan saç analizi sonrasında greftlerin sağlıklı köke sahip olup olmadığı araştırılır ve nereden alınacağı tespit edilir.
 • Yapılan ön muayene ve tetkikler sonunda hastanın saç ekimi seansı belirlenir. Hastada saç dökülme oranına bağlı olarak saç ekimi seansı 2 veya 3 seansa kadar çıkarılabilir.

Greft Toplama ve Ekme Süreci

Saç ekimi operasyonunda FUE tekniği uygulanarak saç yoğunluğunun fazla olduğu ensenin üst kısmındaki bölgeden 4000 ile 6000 saç kökü çıkartılabilir. İnsanlarda saç dökülmesinin olmadığı veya çok az olduğu bölge iki kulak arasında kalan ensenin üst kısmında bulunan bölgedir. Bu bölgedeki saçlar dökülmediği için saç kökleri de sağlıklıdır. Saç ekimlerinde saç greftleri o bölgeden alınarak seyrelmiş bölgeye transfer edilir. Bu konuda deneyimli ve tecrübeli hekimler saç köklerini sağlıklı bir biçimde alarak transfer işlemini gerçekleştirir. Alınan saç kökleri bazı durumlarda tek bazı durumlarda 2 ve 3 foliküllü olabilir. Dolayısıyla bu da ekilecek saç miktarının fazla olmasına neden olur. Bu da saç ekimi operasyonunda sağlıklı ve olması gereken bir durumdur. Başarılı bir uzman ekip tarafından yapılan saç ekme operasyonu 6 ile 9 saat süren tek bir seansta da gerçekleştirilebilir.

Saç Ekimi Tedavisi Süreci

Saç ekimi tedavisi hastanın saç ektirmeye karar vermesi ile ilk muayeneden sonra operasyonla başlar ve sağlıklı saçlar çıkana kadar süren süreç olarak açıklanabilir. Operasyon öncesi ilk muayenede hastanın saç ekimine uygun olup olmadığı doktor tarafından tespit edilir. Saç dökülmesinin nedenleri yapılan tetkiklerle belirlenir ve bu tetkikler sonucunda hastanın böyle bir operasyona uygun olup olmadığına karar verilir. Ardından hastadan alınacak sağlıklı saç kökleri araştırılır. Daha sonra ise saç greftlerinin alınacağı bölgenin saç transferi için uygun olup olmadığına karar verilir. Operasyonun süresini hastanın saç dökülme oranı belirler. Tamamen saçsız olan bir hastaya tek bir seansta saç ekimi uygulanması mümkün değildir. Bu süre 3 veya 4 seans devam edebilir. Ancak sağlıklı saç kökleri bulunan hastalara saç ekiminde son teknolojik cihazlar kullanılır ve böylece işlem daha hızlı bir biçimde gerçekleştirilir. Saç köklerinin alınıp transfer edilmesi hastanın saçının seyrekliğine bağlı olarak bir veya iki seansta da tamamlanabilir.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi operasyonu öncesinde doktorun önerileriyle hastanın yapması gereken bir takım hazırlıklar olmalıdır.

 • Kan sulandırıcı ilaç alınıyorsa bırakılmalı,
 • Sigara içen bireylerde en az bir hafta önce bırakılmalı,
 • Alkol tüketimine ara verilmeli,
 • Saç boyama işlemi yapılmamalı,
 • Kullanılan ilaçların saç ekimi doktoruna iletilmesi

Saç ekimi tedavisinde hekimin başarısı ve tecrübesi ne kadar önemli ise hastanın kişisel davranışları ve alışkanlıkları da tedavinin başarılı olmasında çok önemlidir. Kalın saç teline sahip koyu renkli hastalarda saç ekimi işlemi çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. İnce telli saçlar daha zayıf saçlar olduğundan saç ekilecek alana daha fazla greft eklenmesi ve belki birden fazla seans uygulanması gerekebilir. Seans aralığı operasyonu yapacak olan hekim tarafından belirlenir ve saç ekme tedavisi buna bağlı olarak 1-2 seans daha uzatılabilir.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi işleminden sonra hastanın doktorun önerilerine ve talimatlarına uyması bu süreçte son derece önemlidir. Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan sonra hastada 3 veya 4 hafta sonra şok dökülme adı verilen bir süreç yaşanır. Bu beklenen ve bilinen bir süreçtir. Şok dökülme sonrasında artık hastanın sağlıklı saçları çıkmaya başlar. Bu süreç yani tedavinin tamamlanması yaklaşık 6 ay ile 1 yıl süre aralığında tamamlanır.

Saç ekimi operasyonu sonrası saç ekimi işlemi kadar önemlidir. Saç ekiminden sonra hastanın mutlaka hekimin talimatlarına titizlikle uyması gerekir. Özellikle ilk 15 gün kafa güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır. Operasyondan sonra dinlenmek için seçilen odanın çok sıcak veya çok soğuk olmaması dikkat edilmelidir. Saç operasyondan sonra saç yıkamanın nasıl yapılacağı hastaya hekim tarafından tarif edilir. Bu talimatlara uyarak davranılması ne çok soğuk ne çok sıcak su kullanılması, ılık suyla saçların yıkanması gerekir. Özellikle yoğun sıcak olan hamam,  sauna ve buhar banyosundan uzak durulması gerekir. Bu tür yerler henüz iyileşmeyen saç derisinin enfeksiyona maruz kalmasına sebep olur ki bu kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Saç ekme operasyonundan sonra kullanacağınız şampuan da mutlaka hekim tarafından size önerilen şampuan olmalıdır ve antibakteriyel özellik taşımalıdır. Bu şampuanlar enfeksiyona açık olan saç derisindeki bakterileri öldürerek saç dibinin enfeksiyon kapmamasını sağlar. Başlangıçta kafa derisinde kabuklar oluşur ve ardından kabuk dökme aşaması yaşanır. Bu da beklenen bir durumdur. Kızarıklık belli bir süre daha devam etse de hastanın reçete edilen ilaçları düzenli kullanması ve özellikle kafa hijyenine dikkat etmesi iyileşme sürecini hızlandırır ve saç ekimi operasyonunun başarısını da arttırır. Estetik kaygılarla gerçekleştirilen saç ekim operasyonları tıbbi uygulamalardır. Dolayısıyla operasyondan sonraki sürecin sağlıklı geçirilmesi ve talimatlara uyulması son derece önemlidir.

Saç Ekimi Çeşitleri

Medikal anlamda başlangıçtan günümüze oldukça gelişen tekniklerden biri de saç ekim tekniklerindeki teknolojik gelişmeler ve çeşitliliktir.  Yeni nesil teknolojik cihazlarla uygulanan saç ekim operasyonları artık çok daha kısa sürede ve sonuçları bakımından son derece memnun edici operasyonlardır.  Saç ekimi konusunda kullanılan teknikler hastanın durumu operasyonu gerçekleştirilecek olan hekimin tecrübesi hastanın beklentisi ve sağlık koşulları değerlendirilerek hangi tekniğin uygulanacağına karar verilir.  Günümüzde gelişen teknoloji ile uygulanan saç ekim teknikleri şunlardır;

Bu teknikleri özet biçimde açıklamak gerekirse;

FUT Tekniği

Foliküler ünite transplantasyonu olan FUT saç ekim tekniği saç köklerinin alınacağı bölgenin tıraş edilerek saç köklerinin alınması işlemidir. Bu uygulama hastaya lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Ensenin üst kısmı iki kulak arasındaki bölge yani saç dökülmesine dirençli olan bölgeden dikdörtgen biçiminde bir deri kesilerek üzerinde bulunan greftler toplanarak saç ekim işlemi gerçekleştirilir. Alınan deri parçasından greftler teker teker çıkartılır. Toplanan bu greftler birbirinden farklılık gösterir. Bunların bazıları tek bazıları çift ve üçlü olmak üzere köklere sahiptir. Toplanan greftler özel sıvı içine yerleştirilerek sınıflandırılır ve yaklaşık olarak 2000- 4000 arasında bir saç kökü elde edilir. Bu kökler hastanın seyrelmiş olan bölgesine ekilir. Başın arka kısmında donör olarak kullanılan bölgedeki açıklık hekim tarafından estetik bir uygulama ile kapatılır ve o bölge saç dökülmesine dirençli bir bölge olduğu için orada saç dökülmesi gerçekleşmez. Ayrıca herhangi bir iz kalması söz konusu değildir. Saç ekimi yapılacak olan bölgeye ekim öncesi hazırlık yapılır ve punch cihazı adı verilen küçük bir medikal cihazla delikler açılarak bu deliklere saç kökleri ekilir. Bu aşamada hekimin tecrübesi ve deneyimi oldukça önemlidir. Saç ekimi işlemi sonrasında elde edilecek doğal görüntü hasta açısından çok önemlidir. Dolayısıyla alın çizgisinin belirlenmesi bu aşamada gerçekleştirilir. Ardından alın çizgisi boyunca ekim işlemi devam eder ve seyrelmiş olan bölgeye teker teker kökler yerleştirilir.

beyaz saç dökülmesi ekimi

FUE Tekniği

Foliküler ünite ekstraksiyonu kısaltması olan FUE saç ekim tekniği günümüzde en fazla kullanılan ve başarılı sonuçlar elde edilen bir saç ekim tekniğidir.  Donör bölge Fue saç ekim tekniğinde de değişmez. Ensenin üst kısmındaki bölge her zaman saç ekim işleminde donör bölge olarak kullanılır.  Donör bölge tıraş edilmek suretiyle işlem başlatılır. Hastanın tercihine bağlı olarak genel veya lokal anestezi yapılır. Fue tekniğinde uygulanan işlem teker teker Punch adı verilen medikal bir aparat ile çıkartılarak ekim işlemi gerçekleştirilir. Ancak Fue tekniğinde bu işlem mikro motor kullanılarak yapılır. Dolayısıyla o bölgeden geniş bir doku çıkartılması gerekmez. Mikro motor yardımıyla greftler çok daha kısa sürede toplanır. Belirlenen kök sayısına göre greftler sınıflandırılarak ayrılır. Her bir grup farklı kaplarda özel sıvı içinde bekletilir. Çıkartılan greftler hastanın seyrelmiş bölgesine transfer edilir. Yaklaşık olarak bu süre 3 ile 4 saat arasında değişir. Donör bölgeden binlerce saç grefti alınabilir.  İki kulak arasında bulunan bu bölge saç ekimi işleminde en önemli bölgelerden biridir. En sağlıklı saç köklerinin bulunduğu bölgedir. Oradan alınan saç greftleri o bölgeye asla zarar vermez ve o bölgede daha sonra herhangi bir dökülme gerçekleşmez. Fue tekniği Fut tekniğinden çok daha fazla saç grefti alınmasına olanak tanır.  Sağlıklı saç kökü sayısına bağlı olarak toplanan greft sayısı bu yöntemle minimum 4000 maksimum 11000 adete kadar çıkartılabilir. Saç ekim operasyonunda bir diğer önemli konu ise saç çizgisinin doğru belirlenmesi ve bu çizgiye bağlı kalınarak saç köklerinin kaç derece açıyla ekileceğidir. Saç ekimi işleminde sağlıklı köklerin ekilmesi ve çıkan saçların sağlıklı ve doğal görünmesi en önemli hedeflerden biridir.

FUE Sapphire Yöntemi

Foliküler ünite ekstraksiyonu olarak bilinen safir yöntemi, FUE Tekniği ile aynı denecek kadar benzerlik gösterir. Fue tekniğinde fark kanal açma sürecinde yaşanmaktadır. Ancak Fue safir yönteminde daha farklı bir uygulama gerçekleştirilir. Fue sapphire tekniğinde Punch kullanılmaz. Ucu safir olan medikal bir kalem yardımıyla işlem gerçekleştirilir. Bu uç aynı ölçülerde kanalların açılmasını sağlar. Ayrıca Fue sapphire yönteminde saç ekimi işleminden sonra görülen kabuklanmalar bu yöntemde çok daha minimal düzeydedir. Dolayısıyla Fue yöntemine göre çok daha gelişmiş ve kısa sürede sağlıklı saç ekiminin gerçekleşmesini sağlayan yöntemlerden biridir.

DHI Saç Ekimi

Direct hair implantation olarak bilinen DHI yöntemi özel bir kalem yardımıyla saç ekimi işlemini gerçekleştirir. DHI kalem yöntemi saç ekimi konusunda en son gelişmiş tekniklerden biridir. Diğerlerine göre işlem suresi greft toplanması ve greftlerin transfer edilmesi işlemi bu cerrahi yöntemle yapılır. DHI yöntemi ile gerçekleştirilen saç ekimi operasyonunda iyileşme süreci oldukça hızlıdır ve kabuklanma minimal düzeydedir. DHI yönteminde her 1 greft medikal bir kalemle çıkartılır ve aynı şekilde medikal kalemle açılan kanallara yerleştirilir. Dolayısıyla işlem daha kısa sürede bitirilmiş olur. DHI yönteminin diğer yöntemlerden önemli farkı ise kullanılan medikal kalem hem kanalı açar grefti alır, hem de hiçbir özel sıvıda bekletilmeden grefti kısa sürede kanala yerleştirir. Böylelikle saç ekme işlemi çok daha kısa sürede gerçekleşir. Bu yöntem çok daha fazla saç kökü alınabilmesine olanak tanır. Aynı zamanda da fazla saç köklerinin seyrelmiş bölgeye kısa sürede ekilmesi sağlanmış olur ki bu da hastanın saç ekim operasyonunun tek bir seansta tamamlanmasını sağlar. DHI yöntemi hasta ve doktor açısından da kolaylık sağlayan yöntemlerden biridir. Çünkü işlem kısa sürede tamamlanıp bitirilir. DHI kalem tekniği saç ekim operasyonlarında kullanıldığı gibi kadınlarda kaş ekim işlemi için de kullanılmaktadır. Aynı zamanda sakal ve bıyık ekme işlemlerinde de DHI kalem yöntemi kullanılır. Dolayısıyla kısa sürede işlem gerçekleştirilir. DHI yönteminde saç greftlerinin sayısına göre farklı renkte kalemler kullanılır. Bu da operasyonun çok daha kısa sürede yapılmasına ve hatanın minimal düzeye indirilmesine olanak sağlar.

Saç Ekimi Öncesi Saç Analizi

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç ekimi teknikleri her geçen gün çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan bir tanesi de tıraşsız saç ekim tekniğidir. Tıraşsız saç ekim tekniği saç ekimi yaptıran kişiler de son derece doğal bir görünüm oluşturur. Bu saç ekim işleminden sonra iz kalmaz ve işlem yapılan yer son derece doğal görünür. Tıraşsız saç ekim tekniği hastanın kısa sürede iyileşmesini ve günlük yaşamına daha kısa sürede dönmesine sebep olur. Tıraşsız saç ekimi tekniğinde donör bölge diğerlerinde olduğu gibi değişmez. Donör bölgede çok küçük bir miktar bölüm tıraş edilir, ancak ense bölgesinde bulunan uzun saçlar burada tıraşlanan bölgeyi kapatacağı için doğal görüntü bozulmaz. Tıraşsız saç ekim tekniği bir saç ekim tekniği değildir. Bu yöntem saç ekimi gerçekleştirilen bölgede kabuklanmayı doğal bir biçimde kapatır. Dolayısıyla hasta günlük yaşantısına daha kısa bir sürede döner. Saç ekimi yorumları incelendiğinde tıraşsız saç ekimi hastaların en fazla tercih ettiği yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Saç Ekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Saç ekimi operasyonu estetik plastik cerrahi alanına giren operasyonlardan biridir. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ile yapılan saç ekimi teknikleri birbirinden farklılık göstermesi nedeniyle saç ekimi fiyatları buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Saç ekimi operasyonlarının tekniğine bağlı olarak bir maliyeti vardır. Saç ekimi estetik kaygılarla yapılan operasyonlardır. Dolayısıyla bu konuda doğru merkezin ve tecrübeli hekimin seçilmesi çok daha önemlidir. Saç ekimi operasyonu klinik koşullarda ve steril koşullarda yapılması gereken operasyonlardan biridir genellikle ekip olarak operasyon gerçekleştirilir. Saç ekimi operasyonu öncesi ön muayene sırasında hangi tekniğin uygulanacağı ve kaç adet saç kökünün transfer edileceği görüşülerek saç ekimi operasyonu hakkında bir maliyet çıkartılır. Bütün bunlara genel olarak bakıldığında Avrupa’da ve birçok ülkede saç ekimi operasyonları yapılmaktadır. Ancak saç ekimi fiyatları diğer ülkelerle mukayese edildiğinde en düşük maliyete sahip ülkelerden biri Türkiye’dir. Bu konuda hem başarılı operasyonların yapılması hem de diğer ülkelere göre düşük maliyetli olması ülkemizin sağlık turizmi konusunda uluslararası düzeyde ön sıralarda yer almasını sağlamıştır. Hastaların Türkiye'yi tercih ederek gelmeleri Türkiye’nin başarı grafiğini de arttırmaktadır. Saç ekimi fiyatları her yıl güncellenmektedir. Saç ekimi fiyatları 2021 uygulamanın yapılacağı saç ekim merkezi, operasyonu gerçekleştirecek olan hekimin bu konudaki başarısı fiyatları belirlemektedir. Bir diğer fiyat farkı ise kaç adet saç greftinin toplanacağı ve seyrek alana kaç adet saç kökü ekileceğidir. Dolayısıyla saç ekimi fiyatları konusunda en doğru bilgi operasyon öncesi ilk muayene de görüşülerek edinilen bilgidir.

Kalıcı Saç Ekimi Mümkün müdür?

Günümüzde kullanılan saç ekimi yöntemlerinin tamamı kalıcı saç ekimi operasyonlarıdır. Birçok farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları estetik operasyonlardır. Ciddi anlamda saç kaybının yaşandığı durumlarda gerçekleştirilen saç ekimi tedavisi kalıcı sonuç veren tedavilerdir. Uygulanan yöntemler birbirinden farklı olsa da tamamı hastanın kellik veya seyrek saçlı olan görüntüsünü tamamen kalıcı olarak ortadan kaldırır. En gelişmiş teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilen kalıcı saç ekimi yöntemleri FUT, FUE, DHI yöntemleridir. Bugün saç ekimi yöntemi olarak kullanılan bu tekniklerin tamamı seyrelmiş saç ve tamamen saç kaybı yaşayan kişilerde saçların yeniden kazandırılması için gerçekleştirilen uygulamalardır. Bu uygulamalar sonucunda hasta gür saçlara kavuşur ve saç dökülmesi saç seyrekliği veya kellik gibi sorunlar tamamen ortadan kaldırılır.

Saç Ekimi Sonuçları Nasıl Gözlenmelidir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen hastaların merak ettikleri önemli konulardan biri de saç ekimi operasyonu sonrasında alınacak sonuçtur. Operasyondan önce hastanın önceki ve sonraki hali fotoğraflarla tespit edilir. Özellikle son yıllarda kullanılan Fue yöntemi saç ekimi sonuçlarını oldukça olumlu bir biçimde etkilemiştir. Hastanın saç ekimi yaptırmaya karar verme aşaması bu noktada oldukça önemlidir. Öncelikle bu konuda doğru bir araştırma yapılması ve saç ekiminin yapılacağı merkezin ve hekimin doğru seçilmesi son derece önemlidir. Hastanın beklentilerini karşılayabilecek en iyi saç ekimi sonuçları için 3 temel maddenin oluşması gerekir bunlar;

 • Ekilen saç köklerinin yüksek oranda çıkmış olması
 • Seyrek olan bölgeye ekilen saç greftlerinin beklentiyi karşılayacak sayıda olması, yani saç ekimi sonrası oluşacak görüntünün seyrek bir saç görüntüsü olmamasıdır.
 • Saç ekimi operasyon sonucunda ekilen saçların dağınık değil alın çizgisi belirlenmiş ve saç ayrımı çizgisinin doğru oluşturulmuş olması yani o bölgeye ekilen saçların doğru açılarla ekilmiş olması gerekir.

Bu belirlenen kriterlere uygun olarak gerçekleştirilen saç ekimlerinde saç ekimi sonuçları her zaman başarılıdır diyebiliriz. Saç ekimi hakkında sizlere ilettiğimiz bilgiler dikkatinizi çektiyse, bizimle iletişime geçerek saç ekimi konusunda ayrıntılı bilgi alabilir, saç ekimi fiyatlarını arkadaşlarımızdan öğrenebilir, ön muayene ranvedusu oluşturabilirsiniz.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...