Pediatrik Ortopedi

Pediatrik ortopedi diğer bir deyişle çocuk ortopedisi çocukların ortopedik hastalıklarını tedavi eden yan dallarından biridir. Çocuklarda meydana gelen gerek doğumsal ortopedik rahatsızlıklar gerekse sonradan gelişen fiziksel hastalıklar Pediatrist Ortopedist hekimler tarafından tedavi edilir. Çocuklarda oluşan ortopedik rahatsızlıklar birbirinden farklıdır ve dolayısıyla teşhis ve tedavi yöntemleri de farklılık gösterir. Pediatrik ortopedi alanına giren ortopedik çocuk hastalıkları şunlardır;

  • Çarpık ayak hastalığı
  • Doğumsal kalça çıkığı
  • Düztabanlık durumu
  • Ayakların içe basması
  • Perthes hastalığı
  • Femur başı epifiz kayması
  • Kırıklar

Çarpık Ayak Hastalığı

Çocuklarda çarpık ayaklılık sonradan olabileceği gibi doğum anında da gerçekleşen ortopedik pediatrik hastalıklardan biridir. Genellikle çocuğun gelişme döneminde fark edilir. Çocuklarda görülen çarpık ayaklık genellikle ayakların içe dönük bir şekilde durmasıdır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi çarpık ayaklılık da erken teşhis çocuğun uzun vadeli yaşamında son derece önemlidir. Dolayısıyla hastalığın tamamen tedavi edilebilmesi için fark edildiği anda tedavinin başlatılması gereklidir. Tedavi süresince çocuğun sağlıklı bir biçimde ayak basması sağlanır ve bunun için alçı uygulanarak tedavi tamamlanır. Takip eden süreçte ayaklardaki çarpıklığın düzelmemesi durumunda tendon operasyonu yapılarak hastalık tedavi edilir. Çocuğun tedavi sonrasındaki gelişim sürecinde özel yapılan ayakkabı kullanması önerilir. Aksi durumda çocuk hiç yürüyememe gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilir

Doğumsal Kalça Çıkığı

Kalça displazisi olarakta bilinen pediatrik ortopedik hastalıklardan biri de kalça çıkığıdır. Kalça çıkığı doğum anında oluşan ve oldukça sık görülen ortopedik hastalıklardan biridir. Genetik yatkınlığa bağlı olarak doğan bebekler risk grubunda yer alır. Aile kalça çıkığı risk grubu taşıyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Aynı şekilde diğer hastalıklar gibi erken teşhis edilmesi ve tedaviye erken başlanması hastalığın riskini azaltır. Gerekirse cerrahi müdahale yapılarak tedavi gerçekleştirilebilir. Hamilelik döneminde annenin su kesesinde yeterli su bulunmaması, doğduktan sonra bebeklerin yanlış bir kundaklanması, genetik olarak aileden gelen ayak bozuklukları kalça çıkığı hastalığının önemli etkilerinden biridir.

Düztabanlık Durumu

Çocuklar doğduklarında düztaban olarak doğarlar. Tabanlardaki kavis zaman içinde oluşur. Dolayısıyla çocuğun gelişim süreci doğru takip edilerek düztabanlık olup olmadığı tespit edilmelidir. Özellikle yeni doğan çocuklara yürüme aşamasında doğru ayakkabı seçilmesi düztabanlığın önlenmesinde oldukça önemlidir. 3 yaşından itibaren çocuklar ortopedik ayakkabı giydirilerek bu hastalık önlenebilir. Çocuklarda radyolojik tetkikler yapılarak veya doktor muayenesi ile problem olup olmadığı tespit edilir. Yürümesini etkileyecek bir problemin olması durumunda ayakkabı içine destek konularak birtakım egzersizlerle çocuğun rahat etmesi sağlanır.

Ayakların İçe Basması

Çocukların birçoğunda içe basma oldukça yaygındır. Bunun en önemli sebeplerinden biri kalça ve dizden kaynaklanır. Ancak çocuğun gelişme sürecinde bu sorun genellikle çözülür. Ancak düzelmenin olmadığı durumlarda operasyonla içe basma sorunu düzeltilebilir.

Perthes Hastalığı

Çocuklarda ortopedik rahatsızlıklardan biri de Perthes hastalığıdır. Bu hastalık genellikle ender olarak görülür. Perthes hastalığının önemli belirtilerinden biri kalça ve dizde oluşan ağrılardır. Çocuğun aktivitesi arttıkça ağrıların arttığı görülür. Perthes hastalığı kalça kemiğinde oluşan bir dolaşım anomalisinden kaynaklanır. Kemik yuvasından çıkarak sancılı bir hastalığa dönüşür. Dolayısıyla bu hastaların sürekli takip edilmesi önemlidir. Bu tedavide en önemli kısım kemik başının yuvasının içinde kalabilecek şekilde kontrollerinin sağlanmasıdır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis edilmesi tedaviyi ve tedavi sürecini olumlu etkiler.

Femur Başı Epifiz Kayması

Femur başı epifiz kayması büyüme plağında oluşan tahribat sonucunda oluşur. Son derece ağrılı bir hastalık süreci vardır. Erken teşhis edilmesi durumunda operasyonla kısa süre de iyileştirilir. Bu durum Epifizde kayma oluşmadan önce birtakım operasyonlar yapılarak ve özel vidalarla kontrol altına alınır.

Kırıklar

Çocuklar büyüme ve gelişme sürecinde düşmeye ve travmaya bağlı oluşan kırıklar sonucunda ileride sorun yaşayabilirler. Ancak çocuk yaşta oluşan kırıklar kısa sürede tedavi edilerek yenilenir. Kırıkların oluşması durumunda çocuğa alçı ve atel gibi medikal cihazlar takılarak gerekirse cerrahi operasyonlarla hastalık önlenebilir. Bu aşamada çocuğa gerekirse fizik tedavi uygulanarak daha hızlı iyileşmesi sağlanabilir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...