Fasial Sinir Paraliz (Yüz Felci) Rehabilitasyonu

Yüz felci (fasiyal paralizi) en sık rastlanan tuzak nöropatilerdendir. Akut dönemde dil, ağız, göz ve kulak fonksiyonlarında bozukluklara, kronik dönemde kalıcı yüz asimetrisine neden olur. Yüz felci travmatik, tümoral, enflamatuvar ve başka nedenlerle ortaya çıkabilir. Hipertansiyon, diyabet ve multipl skleroz (MS) ile birlikteliği sıktır. Buna rağmen yüz felcinin sebebi çoğu kez saptanamaz. Fasiyal paralizi yüzde asimetri, ağızda kayma, gözyaşı artışı, göz kapatma, kaş kaldırma, ıslık çalma gibi hareketlerin yapılamaması ile karakterizedir. Dilin 2/3 ön kısmında tek taraflı olarak tat duyusu kaybolabilir. O kısımda ses aşırı hissedilebilir, bazen sağırlık gelişebilir. Tedavi ilaç, rehabilitasyon ve cerrahi tedaviden ibarettir. Yüz hava akımı ve soğuktan korunmalıdır. Tedavinin odak noktasını rehabilitasyon oluşturur ve ilk günden itibaren ayna egzersizlerine başlanır ve giderek diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları artırılır. İlk haftada verilen ilaçlar yararlı olabilir. Bu tedavilerle başarı elde edilemezse, cerrahi düşünülür.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...