El ve El Bileğinde Romatizma

Poliartrit bulguları gösteren romatizma çoğunlukla 20-60 yaşlarındaki kadınlarda görülür. Bilateral ve simetrik olarak başlar el bileği veya metakarpofalangeal eklemleri tutar. Sinovial enflamasyon ilerleyici tarzda eklemi bozar. Kıkırdak, eklem kapsülü, ligamanlar progresif olarak harap olur. Romatoid sinovit, el ve el bileği seviyesinde ekstasor ve fleksor tendonların sinovial dokularını tutarak uzun dönemde tendon rüptürlerine neden olur.

Ekstansor tendonlar fleksor tendonlara göre daha fazla tutulurlar. Tendon rüptürü en çok EPL da görülür. Romatoid artrit sonucu el ve el bileğinde görülen deformiteler şunlardır:

Ulna başının posterior çıkık
ECU in anteriora yer değiştirmesi
TFCC in destrüksiyonu
El bileği kemiklerinin proksimalinin fleksiyona distalinin ekstansiyona gelmesi
Parmaklarda ulnar deviasyon
Çekiç parmak deformitesi
Boutonniere deformitesi
Kuğu boynu defrormitesi
Başparmakta Z deformitesi
Trapezo-metakarpal eklemde romatoid artrite bağlı dejenerasyon

Cerrahi tedavi:

Metakarpofalangeal eklemde medikal tedaviye cevap vermeyen romatoid sinovitler için, eklem harabiyetini önlemek amacı ile sinovektomi uygulanır.

Tendon rüptürlerini önlemek amacı ile tenosinovektomi

Kalıcı eklem destrüksiyonlarında artroplasti uygulamaları (özellikle trapezo-metakarpal eklem ve metakarpofalangeal eklem)

Artroplasti uygulaması yapılamayan eklemlere artrodez (özellikle başparmak metakarpofalangeal eklem)

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...