Yapısal Anormallikler

Yapısal anormallikler, bir kimseyi vücudunun çeşitli bölgelerini düzensiz şekilde zorlayarak,  kişiyi spor yaralanmalarına karşı hassas kılabilir. Örneğin bacak boyları eşit olmadığında, kalça ve uzun olan bacağın  dizine daha fazla yüklenilir. Alışkanlık olarak tümsekli yollarda koşmanın da aynı etkisi olacaktır. Biraz yüksek olan yüzeye tekrar tekrar çıkma, o tarafta ağrı ya da incinme riskini arttırır. Genel olarak aktivite kesildiğinde, ağrı da ortadan kalkar; ancak her defasında aynı yoğunlukta egzersiz yapıldığına, ağrı tekrar görülür.

Çoğu ayak, bacak ve kalça incinmesine sebep olan biyomekanik faktör, aşırı pronasyon - yani yere çarptıktan sonra ayakların içe dönmesi halidir. Pronasyon bir dereceye kadar normaldir ve ayağın vuruş kuvvetini tüm ayağa yayarak yaralanmaları da önler. Ancak aşırı pronasyon, ayak, diz ve bacak ağrılarına sebep olabilir. Bu kimselerde, ayak bilekleri o kadar esnektir ki yürürken ya da koşarken ayak kemerleri yere değerek, düz taban görünümü verir. Aşırı düzeyde pronasyonu olan bir koşucu, uzun mesafe koşarken diz ağrısı çekebilir.

Tam tersi sorun, yani çok az pronasyon ise, ayak bilekleri sert olan kimselerde görülebilir. Bu kimselerde, ayak kemeri çok yüksektir ve şoku yeterince absorbe  etmez, bu durum ayak ve bacak kemiklerinde küçük fraktürler(kırıklar) oluşma riskini arttırır.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...