Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi kas ve iskelet sistemi ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisini gerçekleştiren tıp hekimliği ihtisas alanlarından biridir. Çok geniş bir uzmanlık alanı vardır.  Kemikler, omurga, kas, damar, sinir, omurilik tamamen ortopedi ve travmatoloji bölümünün alanına girer. Ayrıca fizik tedavi ve rehabilitasyon dallarıyla da ilişkili olarak çalışır. Ortopedi cerrahisi de aynı şekilde geniş ihtisas alanından biridir. Ortopedi ve travmatoloji biriminin kas ve iskelet sisteminin yanı sıra çok geniş, birbirinden farklı alt dalları bulunur. Bunların tamamına bakacak olursak tedavi ettiği hastalıklar şunlardır;

 

Ortopedi Ve Travmatoloji

İnsanlarda bulunan kas ve iskelet sistemi aynı zamanda vücudun hareket etmesini sağladığı gibi denge desteğini de sağlayan bir yapıdır. İskeletin tamamını oluşturan kemik ve kaslar,  bunun yanı sıra kıkırdak, tendonlar, eklemler ve diğer organlar birbiriyle bağ dokuları yardımıyla bağlantılıdır. İskelet sisteminin vücudun destek ve denge desteğini sağlamak ve diğer organları korumak gibi önemli bir görevi vardır. Aynı zamanda vücudun Kalsiyum ve Fosfor minerallerinin depolandığı bir sistemdir. Bağ dokuları aracılığı ile kaslara ve kemiklere bağlanır. Böylelikle kemikler vücudun dengesini sağlar. Kemiklerin hareket etme alanını sağlayan ise kaslardır. Kıkırdak ise kemik uçlarında bulunur ve kemiklerin birbirini deforme etmesini ve sürtmesini engeller. Dolayısıyla bütün bu yapı iskelet sisteminin sağlığını oluşturur. Bu nedenle iskelet sistemi vücudun en önemli bölümüdür. İnsan anatomisi ve sağlığı açısından ortopedi ve travmatoloji son derece önemli alanlardan biridir.

 

Ortopedi Alanına Giren Hastalıklar Nedir?

Ortopedi bilim dalı insan vücudunun hareket sisteminin tanı ve tedavisini gerçekleştiren alanlardan biridir. Ortopedi ve travmatoloji hastaları doğum sırasında veya daha sonradan oluşan rahatsızlıklar ve travmaların tedavisi için bu bölüme başvururlar. Ortopedik rahatsızlıklar genellikle sonradan oluşmalarına rağmen doğum anomalisi birtakım ortopedik rahatsızlıklarda bulunmaktadır. Doğuştan gelen ortopedik rahatsızlıklar, bacakların birinin diğerinden farklı uzunlukta olması, kalça çıkıkları, ortopedi ve travmatoloji dalının tedavi ettiği hastalıklardır. Ayrıca ortopedi, sinir sıkışması, eklemlerin kırık çıkık veya burkulması, menüsküs, yaralanma, kireçlenme, topuk dikeni gibi hastalıkların tedavisini de gerçekleştirmektedir. Bunun dışında eklemlerde oluşan ağrılar, kemik enfeksiyonları, romatizmal ağrılar, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıkların tedavisini de gerçekleştirir.

Ortopedi hastaları genellikle hareket sıkıntısı yaşayan ve şiddetli ağrıları olan hastalardır.  Birbirinden farklı olsa da genellikle ortak bulgular birbirine yakındır. Ani tutulmalar, hissizlik, güçsüzlük gibi belirtilerle kendini gösterir. İskelet sisteminin hareket kısıtlılığına sebep olan bu rahatsızlıklar ortopedistler tarafından tedavi edilir. Gerektiğinde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile konsülte edilerek de tedaviler gerçekleştirilebilir.

Geniş bir alan olan ortopedi ve travmatoloji hekimleri ilaç tedavisinin yanı sıra cerrahi operasyonlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerine de hakim olan hekimlerdir. Ortopedist hekimler diğer hekimler ile birlikte ortak hareket ederek çalışır. Diğer branşlardaki birçok doktora da aynı zamanda danışmanlık yaparlar.  Özellikle acil durumlarda karmaşık bir yapıya sahip olan sistemli bir travmayı profesyonel bir biçimde yönetir ve bu alanda önemli rol oynarlar. Ortopedi branşının hasta skalası da oldukça geniştir. Çocuklardan yaşlı hastalara, cerrahi gerektiren sporculara kısaca her yaş grubundan hastaya hizmet veren bir tıp alanıdır. Aynı zamanda cerrahi müdahale gerektiği acil durumlarda cerrahi operasyon yapabilecek donanıma sahip hekimlerdir.

Bilgi ve Randevu Formu
Hemen sizi arayalım

Gizlilik Beyanı

Misafirlerimizin sağlık grubumuzu tanıması ve hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olması; bunun yanı sıra vizyon ve misyonumuzu bu vesileyle sizlere yansıtmak ve web aracılığıyla sizleri bilgilendirebilmek bizim önceliğimizdir.


Dolayısıyla; şu anda bulunduğunuz web sitemiz ve mikrositelerimizi hiçbir kişisel bilginizi paylaşmak mecburiyetinde olmaksızın ziyaret edebileceğinizi bildirmek isteriz. Bununla birlikte; sağlık grubumuzdan çeşitli konularda bilgi edinmek üzere web sitelerimizde özgür iradenizle paylaşabileceğiniz; ad, soyad, telefon numarası, e-posta ve bunlarla sınırlı olmamak üzere kişisel durumunuzu yansıtacak hiçbir bilginin 3. kişilerle paylaşılmayacağını önemle ifade ederiz.


Bu yönde siz misafirlerimizce web sitemiz üzerinden paylaşılan kişisel bilgileriniz; yalnızca sağlık grubumuz tarafından ve talebinizi gerçekleştirme doğrultusunda olmak üzere iş ortaklarımızca amacına uygun olarak kullanılabilecektir.


Sağlıklı Günler Dileklerimizle...